Centralne ogrzewanie polega na dostarczeniu energii cieplnej do grzejników rozmieszczonych w różnych pokojach. Proces ten odbywa się przy użyciu gorącej wody. Rozwiązanie to jest bardzo popularne nie tylko w domach jednorodzinnych, ale przede wszystkim w blokach i budynkach użyteczności publicznej. Dobry stan instalacji centralnego ogrzewania pozwala uniknąć awarii i wydłużyć żywotność jej poszczególnych elementów. Jak o nią zadbać?

Zadbaj o jakość wody

Właściwości wody przepływającej przez rury C.O. mają bardzo duży wpływ na tempo zużywania się metalowych przewodów. Jeśli jest ona twarda, trudno uniknąć odkładania się na wewnętrznych ściankach osadu z węglanu wapnia. Każda kolejna warstwa zmniejsza wydajność systemu grzewczego. Warto więc zadbać o zmiękczenie wody przed wpuszczeniem jej do obiegu. Ciecz powinna też zawierać jak najmniejszą ilość pęcherzyków powietrza, które mogą spowodować nierównomierne rozłożenie energii cieplnej oraz niedogrzanie części kaloryfera. Dlatego należy regularnie odpowietrzać poszczególne elementy instalacji C.O. Warto pamiętać, że woda o kwasowym odczynie może wywoływać korozję, zaś ta o zasadowym niszczy powłokę ochronną. Ciecz nie powinna mieć też dużej zawartości substancji mineralnych, które zmniejszają przekrój rur i tym samym powodują spadek efektywności ogrzewania.

Wykorzystuj grzejniki wykonane z jednego tworzywa

Metale o różnych właściwościach chemicznych i różnym stopniu przewodzenia energii elektrycznej nie powinny być bezpośrednio ze sobą łączone w instalacji centralnego ogrzewania. Zachodzące pomiędzy nimi reakcje w kontakcie z gorącą wodą mogłyby spowodować szkody w postaci korozji. Grzejniki wykonane z aluminium łączy się tylko z kaloryferami stalowymi. Nie powinno się ich łączyć miedzianymi rurami. Grzejniki wykonane z żeliwa dobrze pracują w połączeniu z innymi metalami oraz z tworzywami sztucznymi. Eksperci z firmy Vero stosują specjalne przekładki oddzielające miedź od pozostałych materiałów, co zapobiega powstawaniu niepożądanych reakcji chemicznych.

Zastosuj osobne odpowietrzniki do każdego grzejnika

Centralna instalacja odpowietrzająca jest dość powszechnie stosowanym rozwiązaniem, mimo że jej działanie prowadzi do rozregulowania centralnego ogrzewania przez powstającą podczas krążenia wody między pionami różnicę ciśnień. Lepiej wykorzystać indywidualne odpowietrzniki od firmy Vero nie tylko przy każdym grzejniku. Powinny być zamontowane również na rozdzielaczach, pionach i źródle ciepła. Urządzenia występują w wariancie automatycznym, co zapewnia maksymalną wygodę użytkowania. Dzięki temu instalacja centralnego ogrzewania może działać sprawnie i bezawaryjnie przez wiele lat.