Pokrycia dachowe wykonywać można z różnych materiałów. Poza dachówką ceramiczną, blachą dachową coraz więcej inwestorów decyduje się na tzw. blachodachówkę. W ofercie firmy Marka Biernata świadczącej usługi blacharsko-dekarskie gros więźb kryte jest jej odmianą tzw. blachodachówką modułową. Czym się ona charakteryzuje? Do jakich konstrukcji ją zastosować?
Czym jest blachodachówka?
Biorąc pod uwagę blachę dachową i dachówkę ceramiczną, blachodachówka jest tańszą, lżejszą wersją pokrycia dachowego. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Marka Biernata świadczącej usługi blacharsko-dekarskie produkowana jest ona z ocynkowanych blach stalowych grubości między 0,4 mm a 1,25 mm, fakturą przypomina dachówkę. Jest to materiał wysoce wytrzymały i elastyczny oraz w porównaniu z wymienionymi wyżej alternatywami wyrobami dekarskimi szybszy w montażu. Jego trwałość określa się średnio na około 40-50 lat.
Dlaczego warto postawić na blachodachówkę modułową?
Jak informuje nas nasz rozmówca z firmy Marka Biernata Usługi Blacharsko-dekarskie, która od ponad czterech dekad zajmuje się m.in. budową i remontem dachów, blachodachówkę modułowa ceniona jest w branży budowlanej ze względu na łatwą możliwość docięcia jej na wymiar, dlatego do skomplikowanych konstrukcji dachu to jedno z najlepszych rozwiązań. Dzięki temu, że jest ona dostępna na paletach w postaci przystępnych, niewielkich arkuszy blachy można z łatwością wyliczyć ilość niezbędnej blachy potrzebnej do wykonania pokrycia, eliminując ryzyko powstania odpadów. Zgodnie z tym co dowiedzieliśmy się ze wspomnianej firmy, blachy na dach modułowe nie sprawdzą się przy dachach o nachyleniu mniejszym niż 14 stopni nie może być zamontowana. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku domów położonych przy terenach leśnych, czy też miejscach, na których dachach często osiadają różnego rodzaju pyłki czy wykwity roślinne w postaci glonów i mchów. Impregnacja zewnętrzna i wewnętrzna chroni pokrycie przed wilgocią i ewentualnym pojawieniem się zalążków rdzy.