Budownictwo całorocznych domów jednorodzinnych z drewna przeżywa prawdziwy rozkwit. Inwestorzy już nie tylko mogą wybrać projekty domów kanadyjskich czy też tych tworzonych z wysokiej klasy bali. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też budynki mieszkalne w systemie skandynawskim. Takie domy buduje firma Z-CON z miejscowości Brok z województwa mazowieckiego. Dlaczego to właśnie na taką technologię budowy wymarzonego gniazdka warto się zdecydować?

Czym jest dom skandynawski?

Domy skandynawskie to obiekty szkieletowe, które nie różnią się znacząco od spopularyzowanych już w Europie domów kanadyjskich. W obu przypadkach bazą całego budynku jest drewniany stelaż, do którego montuje się wielowarstwowe ściany. W przypadku domów skandynawskich wybierane jest przede wszystkim wysokiej klasy drewno suszone (w klasie C 24 lub wyższej i po obróbce fitosanitarnej oraz impregnacji według normy PN-EN 338) pochodzące od norweskich lub szwedzkich producentów. Cały obiekt stawiany jest zaś nie na tradycyjnym fundamencie, lecz na stosunkowo cienkiej i łatwej w przygotowaniu płycie fundamentowej.

Specjaliści z firmy Z-CON podkreślają, iż domy w technologii skandynawskiej często aranżowane są zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz właśnie w minimalistycznej estetyce Skandynawii. Sama forma budynku również wielokrotnie jest bardzo uproszczona. Dużą popularnością cieszą się domy w stylu nowoczesne stodoły. Podkreślić również warto, że obiekty wykonane w szkieletowej technologii skandynawskiej bez problemu mogą spełniać restrykcyjne wymagania co do energooszczędności domów WT 2021, a także można zbudować je jako domy energooszczędne NF 40 czy pasywne NF 15.

Jak powstają domy skandynawskie?

Specjaliści z firmy budowlanej Z-CON tłumaczą, iż domy skandynawskie buduje się w całkowicie innej technologii niż domy murowane. Oczywiście ważne jest uzyskanie właściwych pozwoleń, przygotowanie działki pod budowę, a także stworzenie obszernego projektu. Prace budowlane rozpoczynają się zaś od tworzenia płyty fundamentowej ze specjalnymi kotwami. To one służą do stawiania szkieletów ścian zewnętrznych z uwzględnieniem otworów okiennych i drzwiowych. Kolejne etapy prac to wykonywanie ścian wewnętrznych, stropów i solidnej więźby dachowej. Dopiero wtedy można przejść do tworzenia poszycia zewnętrznego ścian warstwowych i połaci dachu. Uwzględnia się przy tym specjalne papy i nowoczesne systemy izolacyjne. Do tego etapu dom gotowy jest w tzw. stanie surowym otwartym.

Kolejne prace dotyczą wykańczania całego domu skandynawskiego. Wykonawca montuje drzwi i okna, tworzy obróbki blacharskie na dachu oraz wykańcza podłogi wewnątrz obiektu. Wtedy powstają też schody i aranżowane są ścianki działowe. Zapomnieć nie można też o dociepleniu wewnętrznym, które jest tworzone z wysokiej klasy wełny mineralnej; o ułożeniu wszystkich instalacji; a także o pokryciu ścian specjalnymi foliami termoizolacyjnymi. Prace do stanu deweloperskiego kończą się wyłożeniem całego wnętrza budynku płytami kartonowo gipsowymi. Dom gotowy jest wtedy do prac wykończeniowych.

Zalety domów skandynawskich

Domy w technologii skandynawskiej mają wiele zalet, którymi chwalą się zarówno wykonawcy, jak i właściciele budynków. Specjaliści z firmy budowlanej Z-CON zaliczają do korzyści stawiania takich obiektów głównie:

  1. Szerokie możliwości projektowe – domy mogą być małe, duże, o złożonych lub prostych bryłach, a także mogą być wykończone wedle życzeń klienta.
  2. Szybkość stawiania – do minimum ograniczone są prace mokre, dlatego domy skandynawskie można budować nawet późną jesienią i zimą. Cała konstrukcja stawiana jest błyskawicznie.
  3. Modułowa konstrukcja – domy skandynawskie częściowo można nazwać domami prefabrykowanymi, a to pozwala na szybką ich rozbudowę czy modernizację.
  4. Energooszczędna eksploatacja – wbrew mitom domy szkieletowe z drewna nie są drogie w utrzymaniu. Nowoczesne technologie pozwalają świetnie je wyizolować termicznie, dlatego można uzyskać w pomieszczeniach wysoki komfort grzewczy przy niskich rachunkach.
  5. Możliwość budowy w wersji NF 40 i NF 15 – domy skandynawskie mogą być wysoce energooszczędne lub pasywne. Muszą być wtedy zasilane m.in. kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła.
  6. Przyjemny mikroklimat wnętrz – w domach drewnianych zawsze panuje przyjemny mikroklimat wnętrz, który przywodzi na myśl atmosferę lasu. Świetnie wpływa on na układ oddechowy, o czym powinni pamiętać alergicy, astmatycy, rodziny z dziećmi oraz seniorzy.
  7. Atrakcyjne ceny budowy – domy skandynawskie mogą być tańsze w budowie i wykończeniu od domów murowanych. Wszystko zależy od wybranego standardu i rodzaju wykończenia wnętrz.

Wymieniając zalety domów skandynawskich, warto obalić jeszcze jeden mit – obiekty z drewna w systemach szkieletowych nie są łatwopalne. Budowane są one ze specjalnego trudnopalnego materiału impregnowanego, a także stosuje się dodatkowe izolacje. Potwierdzają to doświadczeni eksperci z przedsiębiorstwa Z-CON.