Cementy powszechnego użytku to spoiwa otrzymywane w procesie mielenia klinkieru portlandzkiego z dodatkami do 5% gipsu i innych surowców, takich jak żużel wielkopiecowy czy popiół lotny. W zależności od rodzaju i klasy zawartość dodatków może wynosić od 5 do nawet 55%. Sprawdźmy, jakie cementy są obecnie dostępne na rynku, i co na ten temat mówi specjalista z Eurocement.
Cementy powszechnego użytku – rodzaje
Najczęściej wybieranym rodzajem spoiwa jest cement portlandzki, który odznacza się wysoką wytrzymałością początkową, i znajduje zastosowanie przy produkcji betonów wysokich klas oraz drobnowymiarowych elementów. Jak wskazuje ekspert z Eurocement, nie sprawdzi się jednak przy betonowaniu masywnych elementów, ponieważ wytwarza zbyt duże ilości ciepła w czasie hydratacji. Pokrewnym typem spoiwa jest cement portlandzki wieloskładnikowy, powstały przez zmielenie i zmieszanie klinkieru z gipsem, pyłem, popiołem, łupkiem oraz wapieniem. Biorąc pod uwagę wysoki stopień wytrzymałości, jest powszechnie wykorzystywany w branży budowlanej ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa drogowego i mostowego.
Pozostałe typy cementu – czym się różnią?
Wznoszenie dużych elementów betonowych, mostów czy obiektów hydrotechnicznych, wymaga użycia cementu cechującego się niskim przyrostem wytrzymałości w czasie i niskim ciepłem w czasie hydratacji.
Te wymogi spełnia cement hutniczy wytwarzany przez połączenie klinkieru portlandzkiego z gipsem i żużlem wielkopiecowym. Z kolei cement pucolanowy, otrzymywany przez zmielenie cementu portlandzkiego z dodatkami gipsu i pucolanów, jest podstawowym spoiwem stosowanym w przemyśle wodno-inżynieryjnym oraz przy wytwórstwie betonów narażonych na działanie agresywnych środków chemicznych
– mówi specjalista z Eurocement.
Ostatnim, acz równie chętnie wykorzystywanym rodzajem spoiwa, jest cement wieloskładnikowy o różnej zawartości dodatków mineralnych w składzie. Podobnie jak poprzedni rodzaj jest wykorzystywany do wykonawstwa konstrukcji poddawanych działaniu mocnej chemii.