Podczas realizacji prac budowlanych ogromne znaczenie ma nośność terenu. Tym mianem określa się zdolność gruntu do przenoszenia obciążeń. Oczywiście nie każdy obszar ma odpowiednią nośność, dlatego przed robotami budowlanymi niezbędne jest wzmocnienie podłoża. W tym celu stosuje się np. kolumny DSM (inaczej pale DSM). Umożliwiają one wgłębne mieszanie gruntu. Zobacz, po co i gdzie stosuje się wspomniane kolumny.
Czym są pale DSM?
W celu wzmocnienia nośności podłoża budowlanego wykorzystuje się rozmaite metody. Jedną z nich jest zastosowanie kolumn DSM. Tworzy się je poprzez zmieszanie gruntu z cementem. Ich wykonanie oferuje między innymi Zakład Robót Geologiczno-Inżynieryjnych Geotest z Tychów. Kolumny mają zwykle od 300 mm do 1200 mm średnicy, aczkolwiek nie jest to reguła i mogą mieć inne rozmiary. Te elementy wzmocnienia podłoża powstają poprzez umieszczeniu w podłożu wspomnianego mieszadła. W trakcie pracy aplikuje ono zaczyn cementowy do gruntu. Wówczas podłoże określa się jako cementogrunt i wyróżnia się zdecydowanie lepszą nośnością niż tradycyjne grunty. Niekiedy wykorzystuje się także zaczyn cementowo-popiołowy albo betonowy. Zastosowanie rozmaitych zaczynów pozwala nadać palom konkretne właściwości.
Gdzie mają zastosowanie kolumny DSM?
Kolumny DSM mają wiele zastosowań. Jak zostało wspomniane wcześniej, używa się ich, aby wzmocnić nośność gruntu. Metoda ta jest w szczególności polecana na terenach, gdzie znajdują się grunty piaszczyste. Warto zaznaczyć, że kolumny te nie muszą być używane wyłącznie na terenach, gdzie nigdy nie zostały prowadzone prace budowlane. Pale DSM sprawdzą się również w miejscach, gdzie niezbędne jest zwiększenie nośności podłoża w niewielkiej odległości od obiektów budowlanych.
Wspomniana technologia znalazła też zastosowanie przy zabezpieczaniu wykopów budowlanych. Ponadto kolumny są stosowane także w budownictwie drogowym, w trakcie tworzenia nasypów, podpór oraz przyczółków wiaduktów. Pale DSM czasami wykorzystuje się też na gruntach spoistych.
Jakie są zalety kolumn DSM?
Niewątpliwą zaletą kolumn DSM jest niski koszt ich wykonania, a jednocześnie duża efektywność. Oprócz tego do ich wykonania wykorzystuje się naturalne materiały, zatem kolumny są nieszkodliwe dla środowiska. Do stworzenia pali DSM zazwyczaj wykorzystuje się miejscowe materiały, a co za tym idzie, czas realizacji wzmocnienia terenu jest znacznie krótszy. Technologia ta nie wymaga składowania materiałów ani wywożenia dużych ilości urobku, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace budowlane. Warto też podkreślić, że w tworzenie kolumn DSM nie wiąże się z dużym hałasem i wibracjami, zatem jest to jedna z mniej uciążliwych metod wzmacniania gruntu.