Budowa domu czy remont mieszkania to dla wielu Polaków najważniejsza inwestycja w życiu. Warto zatem, by była ona przeprowadzona w odpowiedni sposób, czyli bez fuszerki oraz cięcia kosztów wszędzie gdzie tylko się da. Oszczędzać nigdy nie powinno się na takich podstawowych konstrukcjach jak ścianki działowe. Czy można je zatem z powodzeniem tworzyć w technologii suchej zabudowy przy każdym projekcie? Tego można dowiedzieć się z dalszych części artykułu.

Kiedy nie wybierać ścian działowych w systemie suchej zabudowy?

Technologia suchej zabudowy składa się z ultralekkich płyt kartonowo gipsowych, a także z profili aluminiowych, do których panele K-G są przymocowywane. Konstrukcji tych mimo wielu zalet lepiej unikać przy aranżowaniu wnętrz nowo wybudowanego domu jednorodzinnego. W takich obiektach lepiej stosować ścianki z bloczków silikatowych, które są po prostu mocniejsze, bardziej żywotne, a także wyższe w klasie izolacyjności akustycznej. Pomogą one również obniżyć poziom obciążeń wyższych kondygnacji i pomogą uzyskać w każdym pomieszczeniu jego unikalny charakter, również pod kątem mikroklimatu. Gdzie jeszcze nie powinno montować się ścian działowych z płyt kartonowo gipsowych?

Ścianki wykonane w suchej zabudowie nie są dobrym pomysłem przy odgradzaniu łazienek od toalet, a także w innych pomieszczeniach o dużej wilgotności. Mimo możliwości zakupu płyt K-G hydrofobowych, tradycyjne rozwiązania murowane mogą w ujęciu długoterminowym okazać się znacznie lepsze. Potwierdza to zespół fachowców od remontów z firmy ORION z Oparzna, który proponuje suchą zabudowę do innych zastosowań. Gdzie warto zatem montować ścianki działowe z paneli kartonowo gipsowych?

Kiedy warto wybrać ściankę działową z płyt K-G?

Ścianki działowe w technologii suchej zabudowy szczególnie chętnie tworzone są w biurach, czyli przestrzeniach wielkopowierzchniowych, gdzie remont powinien być wykonany szybko, tanio, solidnie i przy ograniczonych pracach mokrych. To samo dotyczy galerii handlowych, pasaży sklepowych, urzędów czy szkół. Co zaś z zastosowaniem ścianek działowych z płyt K-G w budownictwie mieszkalnym?

Sucha zabudowa powinna być rozważna przy tworzeniu przegród na poddaszach oraz w starych remontowanych domach. Przy takich kompleksowych modernizacjach wnętrz liczy się bowiem to, by nie obciążać znacząco konstrukcji nośnej budynku, gwarantując mu wewnętrzne docieplenie w postaci wełny mineralnej lub pianki PUR. Podkreślić należy, że sucha zabudowa sprzyja tworzeniu systemów izolacji termicznej, a także instalacji – mogą one być prowadzone pod płytami K-G bez konieczności kłucia murów. Ponadto ścianki działowe w technologii suchej zabudowy warto wykorzystać przy chęci podzielenia na dwie części pokoju dziecięcego, a także przy reorganizacji przestrzeni w kawalerkach.

Jak wybrać dobry system suchej zabudowy?

Każdy, kto zdecyduje się na stworzenie ścianki działowej w domu, biurze czy mieszkaniu, powinien wybrać odpowiednio wysokie jakościowo płyty K-G. Najlepiej stawiać na panele hydrofobowe, wzmocnione włóknem szklanym oraz te ognioodporne. Na rynku dostępne są również płyty z dodatkową warstwą wygłuszającą. Jakie zalety mają zaś panele kartonowo gipsowe i cała technologia suchej zabudowy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • niski koszt płyt K-G,
  • łatwość w montażu, przycinaniu i wykańczaniu dowolnym materiałem budowlanym,
  • niewielką masę,
  • odporność na korozję biologiczną, wilgoć, wodę i ogień,
  • możliwość szybkiego demontażu,
  • obojętność chemiczną i sprzyjanie tworzeniu się w pomieszczeniach zdrowego mikroklimatu.