Działania archeologa są niezwykle istotne w przypadku robót budowlanych i nie tylko. Należy mieć świadomość, że dzięki jego pracy możliwa jest ocena przeszłości ludzi, czyli sposobu pracy, rodzaju wierzeń lub spędzania wolnego czasu. Bez wątpienia badania wykonywane przez takiego specjalistę są niezastąpione. Przeczytaj, czym charakteryzują się czynności opisane w jego zakresie obowiązków.

Czym zajmuje się archeologia?

Jest to nauka specjalizująca się odtworzeniem całej przeszłości człowieka. Rekonstrukcja wszystkich lub większości dziedzin związanych z ludźmi przeprowadzana jest poprzez analizę ich pozostałości. Oznacza to, że badane są materiały odnalezione w i na ziemi oraz w wodzie. Archeologia jest doskonale przystosowana do pełnej eksploracji działań człowieka w zakresie społeczno-kulturowym. W jej przypadku za ten stan odpowiadają starannie dopracowane metody badań oraz sposoby opisu wielu zjawisk. Należy wiedzieć, że najczęściej spotykanymi źródłami archeologicznymi, czyli pozostałościami są artefakty – twory powstałe w wyniku pracy ludzkich rąk (np. naczynia, broń). Co więcej, obecnie naukowcy odnajdują również ślady obecności człowieka odciśnięte w środowisku naturalnym, tak zwane ekofakty.

Badania archeologiczne – co to takiego?

Analizy naukowe przeprowadzane np. przez Pracownię Archeologiczną Andrzej Jankowski pomagają odkryć i udokumentować pozostałości ludzkie na danym terenie. Najpopularniejszymi badaniami archeologicznymi są wykopaliska i diagnostyka powierzchniowa. Pierwszy sposób polega na dokładnym rozbiorze stanowiska archeologicznego w sposób systematyczny. Natomiast drugi określa jedynie obserwacje poszczególnych miejsc, bez wykonywania wykopów. Co więcej, profesjonalne biura archeologiczne wykonują badania geofizyczne, które możliwe są do przeprowadzenia tylko dzięki specjalistycznym urządzeniom. Zazwyczaj wykorzystywane są w tym celu sprzęty takie jak: georadary, magnetometry bądź te z możliwością mierzenia zmian zachodzących w oporności elektrycznej gruntu.

Jakie ślady życia człowieka można spotkać podczas prac archeologicznych?

Badania pozostałości ludzkich są mocno rozbudowane. Wynika to, z dużej różnorodności śladów, które odkrywane są podczas przeprowadzanych prac naukowych. Dlatego też można spotkać zachowane całe siedliska ludzkie bądź jedynie pojedyncze elementy należące do ich codziennego życia. W związku z tym podczas wykonywania badań archeologicznych odnajdowana jest dawna broń, narzędzia (rolnicze lub rzemieślnicze), ozdoby wraz z biżuterią, monety oraz przedmioty używane każdego dnia (misy, grzebienie, talerze). Co więcej, niektóre miejsca odkrywkowe pozwalają pozyskać informację na temat noszonych ubrań czy stosowanych tkanin. Najlepszym obszarem do przeprowadzania prac archeologicznych są stare cmentarzyska. Jest to niezwykle bogate źródło informacji na temat życia ludzkiego.