Rusztowanie to wynalazek znany już od czasów starożytnych. Pierwsze tego rodzaju konstrukcje wykorzystywali już Grecy, Chińczycy, Nubijczycy czy Egipcjanie. O tym, jak dobrze sprawdzają się również współcześnie, świadczą place budowy – nie ma chyba takiego, na którym zabrakłoby rusztowania. Wśród różnych rodzajów rusztowań na szczególną uwagę zasługują rusztowania modułowe.

Zastosowanie rusztowań modułowych

Nowoczesna architektura to przede wszystkim wielokondygnacyjne budynki, które pozwalają zwiększyć przestrzeń użytkową szczególnie w dużych miastach. Nasza zabudowa pnie się w górę i normalnym widokiem są całe dzielnice wypełnione strzelistymi wieżowcami oraz kilkupoziomowymi budynkami wielorodzinnymi. Wymaga to prowadzenia prac na wysokości, przy których konieczne jest nie tylko użycie odpowiedniego sprzętu, ale również przeszkolenie do wykonywania tego typu działań. Budownictwo korzysta tu z rozmaitych rozwiązań, w tym prac alpinistycznych, różnego rodzaju podnośników, a także znanych od wieków rusztowań. Wszystkie znajdują zastosowanie zarówno podczas budowy, jak i późniejszych renowacji czy prac konserwatorskich.

Omawiane tutaj rusztowania modułowe zbudowane są ze stojaków, podłużnic i poprzecznic, podestów zabezpieczonych w poręcze i burty oraz stężeń. Wszystkie elementy są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz zabezpieczane przed korozją i czynnikami atmosferycznymi. Charakteryzują się solidną konstrukcją i dużą wytrzymałością, dzięki czemu sprawdzają się podczas prac na dużych wysokościach. Wykorzystywane są przez inwestorów między innymi w obiektach przemysłowych – stoczniach, zakładach produkcyjnych, np. w piecach piekarniczych. Zapewnią też optymalne warunki pracy podczas przedsięwzięć takich jak renowacja zabytków, czy przy wszelkich budowlach o nietypowej zabudowie.

Zalety i wady rusztowań modułowych

Najważniejszy atut rusztowań modułowych to ich uniwersalny charakter. Mogą bez trudu zostać dopasowane do kształtu budowli, przy której prowadzone są prace budowlane czy remontowe. Zgodna z normami sztywność węzła gwarantuje przy tym bezpieczeństwo na wysokości oraz swobodę przemieszczania się pracowników. Komfort użytkowania zwiększają akcesoria, jakie w swojej ofercie mają producenci rusztowań, wśród nich firma Stalkol. Dodatkowym wyposażeniem konstrukcji będą siatka zabezpieczająca, śruby kotwiące, złącza do rusztowań, kołki rozporowe i zawleczki, rozpory i odpory czy zestawy kołowe z hamulcem. Nowoczesne systemy są ponadto lekkie, co znacząco ułatwia zarówno ich transport, jak i montaż. Pewną wadą może być natomiast stopień skomplikowania konstrukcji oraz konieczność jej złożenia na placu budowy. Należy jednak pamiętać, że właśnie ta złożoność gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę podczas pracy, jakiej nie zapewnią nam prace alpinistyczne lub podnośniki, a w trakcie działań powadzonych na wysokości rusztowania modułowe są niezbędne.