Zastosowanie pianki poliuretanowej do izolowania ścian, poddaszy czy fundamentów to coraz powszechniejsza praktyka wśród inwestorów na całym świecie, w tym również w Polsce. Rozwiązanie to ma bowiem wiele korzyści, które stanowią dużą przewagę piany PUR nad konwencjonalnymi metodami docieplenia w postaci płyt styropianowych czy wełny mineralnej. Dlaczego zatem dobrze jest izolować dom pianką poliuretanową?
Parametry techniczne izolacji termicznej z pianki
Obecnie do docieplenia ścian czy poddasza stosuje się wiele różnych materiałów. Spośród kosztownej wełny mineralnej lub układanego w niezbyt ustawnych płytach styropianu wyróżnia się niewątpliwie piana poliuretanowa. Dostępna w wariancie otwarto- i zamkniętokomórkowym, w obu przypadkach wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Oznacza to, że wysokie temperatury zostaną zachowane we wnętrzach właśnie dzięki izolacji termicznej z pianki.
To jej główna zaleta, która występuje przy jednocześnie stosunkowo niskich kosztach wykonania docieplenia. Kolejny atut sprawia, że rozwiązanie to cieszy się zainteresowaniem zarówno inwestorów przygotowujących dom o małym, jak i sporym metrażu. Istotną kwestią jest nałożenie samej pianki na powierzchnię. Zajmie się tym Powerluk FHU Łukasz Tomczak – przedsiębiorstwo, które dysponuje możliwością wykonania izolacji natryskowej pianą poliuretanową. Wykorzystanie tego sposobu nakładania materiału dociepleniowego to kolejna już zaleta pianki. Co konkretnie daje bowiem użycie metody izolacji natryskowej?
Czym charakteryzuje się izolacja natryskowa pianką PUR?
Zastosowanie specjalistycznego agregatu do przeprowadzenia natrysku piany PUR na ściany czy poddasze to rozwiązanie, które znacząco skraca czas realizacji takiego przedsięwzięcia. Pokrywanie elementów konstrukcyjnych izolacją termiczną tego typu sprawdzi się zatem w sporych obiektach, np. domach wielokondygnacyjnych. W porównaniu z układaniem styropianu czy wełny mineralnej, izolacja natryskowa pianką PUR daje możliwość szybszego ukończenia prac w zakresie docieplenia budynku.
Elementy wypełniane są pianką bardzo dokładnie. Po wyschnięciu materiał się rozszerza, szczelnie zakrywając całą powierzchnię ścian, fundamentów bądź poddasza. Sprawia to, że w przypadku izolacji pianą poliuretanową inwestor nie musi się martwić powstawaniem tzw. mostków termicznych. Ich wyeliminowanie jest bowiem przeważnie bardzo kosztowne, a użytkowanie domu z nieszczelną izolacją termiczną to z kolei wysokie koszty ogrzewania budynku i straty finansowe z tym związane.