Dźwignice to grupa urządzeń dźwigowo-transportowych służących do przemieszczania pionowego lub poziomego różnego typu załadunku. Wyróżniamy wiele rodzajów tych urządzeń o odmiennym zastosowaniu i zasadzie działania. Są to między innymi bramowce, hakowce, wywrotki i żurawie. Większość z nich podlega dozorowi technicznemu. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje dźwignic i jakie jest ich zastosowanie?
Bramowce i hakowce
Bramowce i hakowce są to rodzaje dźwigowców, które montowane są na pojeździe. Oba te urządzenia wykorzystuje się do przemieszczenia ładunku na niewielką wysokość. Służą do wciągania, zestawienia i transportu różnego rodzaju kontenerów zawierających na przykład materiały budowlane. W przypadku bramowców kontener cały czas pozostaje w pozycji poziomej a jego masa całkowita nie może przekraczać 30 ton. Pod tym względem charakteryzuje je więc uniwersalność i funkcjonalność. Hakowce zaś to urządzenia, które są przeznaczone do montażu kontenerów o masie całkowitej do nawet 35 ton. Stosuje się je w przedsiębiorstwach komunalnych i złomowych, a także do przewozu materiałów sypkich, płynnych oraz niebezpiecznych, takich jak złom akumulatorowy. Charakteryzują się wysokością haka od 1 200 mm do 1 570 mm.
Wywrotki
Wywrotki wykorzystywane są przede wszystkim do przewozu sypkich materiałów budowlanych, takich jak żwir, piach, czy też gruz. Mogą także być stosowane w przedsiebiorstwach komunalnych. Zastosowanie tego rodzaju urządzenia znacznie zmniejsza czas rozładunku umieszczonych w skrzyni wywrotkowej materiałów. Skrzynia ta jest unoszona za pomocą siłownika do tyłu lub na bok w celu wysypania zawartości wywrotki. Możemy wyróżnić kilka rodzajów wywrotek, wśród nich warto wymienić wywrotki: ciężkie, połciężkie, lekkie i ultralekkie. Podział ten bierze pod uwagę kryterium dopuszczalnej masy całkowitej załadunku danej wywrotki, ktora odpowiednio wynosi: do 32 ton, do 26 ton, do 18 ton i do 6,5 ton.
Żurawie hydrauliczne
Urządzeniem dźwignicowym jest także żuraw hydrauliczny, którego konstrukcja opiera się w głównej mierze na dwóch elementach, a więc wysięgniku i kolumnie. Działa dzięki pompie hydraulicznej uruchamianej za pomocą silnika żurawia. Wykorzystuje się go w wielu dziedzinach przemysłu do podnoszenia, przenoszenia i podawania ciężkich obiektów na bardzo dużych wysokościach. Bardzo często żurawie stosuje się na placach budowy. W takim miejscu pracują żurawie na gąsiennicach lub kołach. Wybór odpowiedniego rodzaju sprzętu stosownie do jego przeznaczenia jest szczególnie istotny i wpływa na bezpieczeństwo jego użytkowania. Żurawie znajdują zastosowanie także w magazynach przemysłowych, przy montażu wysokowościowym a nawet w leśnictwie.
Urządzenia dźwignicowe znacznie ułatwiają pracę przy przenoszeniu i transporcie ciężkiego załadunku. Firma Fornal Polska w swojej ofercie posiada szeroki wybór różnego rodzaju dźwignic charakteryzujących się wysoką jakością produkcji, zapewniając tym samym ich użytkownikom bezpieczeństwo i sprawne działanie.