Co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego? Czy moduły fotowoltaiczne można myć samodzielnie? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby móc zgodnie z prawem korzystać z energii ze słońca? Na powyższe oraz podobne pytania odpowiadają eksperci ze spółki Ekosolar, zajmującej się wykonywaniem projektów instalacji fotowoltaicznej oraz montażem paneli słonecznych. Przeczytaj tekst i dowiedz się, jak łatwo możesz używać energii odnawialnej.
Jakie elementy uwzględniają projekty energii odnawialnej?
Jak wszystkie inne konstrukcje budowlane, również instalacje fotowoltaiczne wymagają stworzenia odpowiedniego planu. W skład projektów odnawialnych wchodzą odpowiednie zabezpieczenia AC/DC, rusztowanie oraz inne elementy montażowe, inwerter (czyli falownik, zmieniający prąd stały na przemienny, cechujący się regulowaną częstotliwością wyjściową), konieczne okablowanie, konektory łączeniowe oraz oczywiście same moduły monokrystaliczne lub polikrystaliczne, instalowane bezpośrednio na gruncie albo na dachu budynku lub też jego ścianie. Montażem zestawów odnawialnych, zapewniających własną energię dla pokoleń, zajmuje się firma Ekosolar.
Czy można we własnym zakresie myć moduły słoneczne?
Zanieczyszczenia osadzające się na panelach fotowoltaicznych, takie jak kurz, pył z pobliskich pól uprawnych, zacieki od deszczu czy ptasie odchody, mogą obniżyć pobór naturalnej energii nawet o 20%. Dlatego też moduły należy regularnie czyścić.
– wyjaśnia ekspert z firmy Ekosolar, specjalizującej się w projektowaniu oraz montażu fotowoltaiki.
Jeżeli instalacja została położona w miejscu łatwo dostępnym, panele można myć samodzielnie. Należy pamiętać jedynie o tym, aby nie stawać na modułach, ponieważ pod większym naciskiem mogą one pękać, a ponadto nie czyścić ich wodą z kranu, ponieważ ta pozostawia po sobie osad z kamienia, który znacznie zmniejsza możliwość poboru odnawialnej energii ze słońca. Do mycia ogniw poleca się wodę destylowaną oraz niepowodującą zarysowań, miękką gąbkę. Regularnie myte panele nie wymagają użycia mydła. W przypadku większych zabrudzeń warto zastosować specjalne, dostępne na rynku preparaty lub małą ilość płynu do mycia szyb oraz octu winnego.
Jeżeli moduły zainstalowane zostały na dachu, czyszczenie ich lepiej, a przede wszystkim bezpieczniej zlecić profesjonalnej firmie.
– radzi ekspert.
Czy położenie paneli słonecznych wymaga zastosowania konkretnych procedur?
Oczywiście. Posiadanie własnego prądu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. W przypadku chęci posiadania urządzeń o zainstalowanej mocy większej niż 50kW niezbędne jest uzyskanie przez inwestora pozwolenia na budowę i to jeszcze przed rozpoczęciem prac. Bez znaczenia pozostaje miejsce montażu – panele mogą zostać usytuowane zarówno na budynku, jak i na gruncie.
Instalacje fotowoltaiczne wymagają również zgłoszenia do Państwowej Straży Pożarnej oraz dopełnienia formalności PPOŻ, ale tylko w przypadku, kiedy ich moc przekracza 6,5 kW.
– tłumaczy ekspert z firmy Ekosolar, zajmującej się montażem modułów słonecznych zarówno dla klientów indywidualnych, w tym rolników, jak i firm oraz instytucji. Pakiet ofertowy obejmuje darmową wycenę, wykonanie projektu, dostawę oraz montaż systemu, podłączenie go do sieci, uruchomienie oraz późniejszy serwis. Inwestor otrzymuje ponadto stosowną dokumentację.