Kiedy budowa domu zostanie zakończona, należy wykonać jeszcze jedną, bardzo ważną czynność. Jest nią sporządzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, inaczej nazywana pomiarami powykonawczymi. Jest to szereg czynności, które wykonuje geodeta, mających posłużyć do zebrania danych do sporządzenia mapy koniecznej do odbioru budynku. Mapa inwentaryzacji powykonawczej znacznie różni się od mapy do celów projektowych.

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Inwentaryzacja powykonawcza opisuje wszystko to, co zostało stworzone podczas budowy. Wykonywane są pomiary geodezyjne, które uwzględniają rozmieszczenie elementów oraz ostateczne zagospodarowanie działki. Według prawa każda budowa musi być zakończona wykonaniem przez geodetę geodezyjnych pomiarów powykonawczych.  Następnie musi zostać stworzona odpowiednia dokumentacja. Podczas budowy geodeta cały czas nadzoruje przebieg prac i wykonuje stosowne pomiary. Po zakończeniu prac musi on zaktualizować mapę o nowo wybudowane obiekty budowlane, przeprowadzając tzw. geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wraz ze zmianą użytku gruntowego na grunty zabudowane np. tereny mieszkaniowe, tereny przemysłowe lub inne. Pomiary powinny zostać wykonane przed zasypaniem wszystkich instalacji kanalizacyjnych i przyłączy wody czy gazu. Geodeta będzie mógł wtedy precyzyjnie nanieść na mapę działki, miejsca przebiegu danych instalacji. To bardzo istotne w przypadku, gdy w przyszłości wystąpi jakaś awaria. GeoGrunt Usługi Geodezyjne Paweł Lewicz wykonuje wszystkie niezbędne prace geodezyjne. Wykonuje również między innymi:

  • mapy do celów projektowych
  • tyczenie budynków i budowli,
  • podziały nieruchomości,
  • wyznaczenie punktów granicznych oraz wznowienie znaków granicznych,
  • ustalanie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
  • rozgraniczenia nieruchomości,
  • geodezyjną obsługa budowy,
  • pomiary inżynieryjne i inne usługi geodezyjne.

Jeśli konieczne jest wykonanie dodatkowych pomiarów, geodeta o tym poinformuje i je wykona. Tak, aby stan faktyczny zgadzał się z dokumentacją.

Co daje sporządzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?

Wszystkie dane zebrane przez geodetę podczas geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej służą do wykonania dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Następnie wszystkie dane są przenoszone na mapę zasadniczą, która zawiera komplet danych dotyczących zagospodarowania działki. Zadaniem geodety jest ocena poprawności realizacji założeń projektowych. Geodeta po zakończeniu inwentaryzacji budowy i naniesieniu wszystkich danych na mapę końcową, przekazuje kopię dokumentów kierownikowi budowy wraz z oświadczeniem o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem. Następnie musi przekazać oryginały do wydziału geodezji i kartografii odpowiedniego dla terenu, na jakim znajduje się działka. Te informacje pozwalają na aktualizację informacji, które znajdują się w Ewidencji Gruntów i Budynków.