Niezależnie od wielkości budowy, geodezyjna obsługa inwestycji jest obowiązkowa w każdym przypadku. Praca geodety obejmuje przygotowanie dokumentacji, która posłuży do uzyskania stosownych pozwoleń na zagospodarowanie terenu oraz prace pomiarowe w terenie, wykonane specjalistycznym sprzętem. Kontrola biura geodezyjnego, np. Usługi Geodezyjne Beata Mitura podczas trwania prac budowlanych jest niezbędna tak jak odbiór inwestycji na końcu.
Obecność geodety na budowie
W przypadku każdej inicjatywy budowlanej należy się liczyć z koniecznością zatrudnienia geodety. Dotyczy to zarówno wielkich budów przemysłowych, mostowych czy kolejowych, jak i prywatnych domów. Geodezyjna obsługa inwestycji obejmie wszystkie działania niezbędne podczas stawiania obiektu. Wpierw muszą zostać wyznaczone granice terenu budowy oraz pomiar osnowy realizacyjnej, czyli zbiór punktów geodezyjnych, służących jako punkt odniesienia w pomiarach. Następnie czynności geodety obejmują wyznaczenie głównych osi obiektów budowlanych. Podczas trwania czynności budowlanych w zakres kompetencji pracownika biura geodezyjnego wchodzi założenie znaków roboczych informujących np. o pracach na wysokościach. Na zakończenie sporządzana jest dokumentacja geodezyjno-kartograficznej oraz sprawdzenie pomieszczeń i ewentualnych odchyleń. Jak mówi pracownik firmy Usługi Geodezyjne Beata Mitura:
prace geodezyjne obejmują pomoc w uzyskaniu zgody na budowę, opracowaniu planu zagospodarowania, oraz kontrolę i odbiór budowy.
W jaki sposób geodeta wykonuje pracę?
W obecnych czasach prace geodezyjne na budowie są znacznie bardziej precyzyjne niż w przeszłości. Zawdzięczamy to technologii pomiarowej, bazującej na nowoczesnym sprzęcie np. marki Leica Geosystem. Prócz pracy w terenie biuro geodezyjne wykonuje skrupulatną dokumentację prawną i branżową na początku i końcu inwestycji, np. sporządza mapy inwentaryzacji powykonawczej. Posłuży ona do ujawnienia obecności nowego obiektu budowlanego w bazie państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.