Na inwestorze ciąży obowiązek dopilnować, że po zakończeniu prac zostanie wykonana inwentaryzacja nowo wybudowanych obiektów, które stanęły na posesji. Usługi te wykonuje geodeta, posiadający stosowne uprawnienia np. z firmy Usługi Geodezyjne Hubert Dominik. W ramach pomiarów zostanie sprawdzona zgodność stanu rzeczywistego z projektem, a dokumentacja będzie mogła zostać dostarczona do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Dlaczego nowe obiekty muszą być zinwentaryzowane?
Etap końcowy budowy domu wymaga obecności geodety. Inwentaryzacja nowo wybudowanych obiektów ma na celu zebranie w całość wszystkich istotnych informacji dotyczących nie tylko samego domu, ale również elementów sąsiadujących, istotnych dla zagospodarowania działki. W skład inwentaryzacji powykonawczej wejdzie więc:
przestrzenne rozmieszczenie budynków;
elementy związane z infrastrukturą tzn. wjazdy, parkingi itp.;
obiekty liniowe przyłącza gazowe, elektroenergetyczne, kanalizacyjne, wodociągowe.
Wykonanie inwentaryzacji jest niezbędne do przeniesienia danych na mapę zasadniczą nowo powstałego obiektu i aktualizację bazy systemu geodezyjnego o informację odnośnie powstania budynku.
Etapy pracy geodety przy inwentaryzacji
Prace związane z inwentaryzacją może wykonać tylko jednostka do tego uprawniona np. specjalista z firmy Usługi Geodezyjne Hubert Dominik. Etapy będą podzielone na pomiar bieżący i końcowy. Pierwszy rodzaj odnosi się do obiektów, które w trakcie prac zostaną przykryte lub zasypane np. sieć wodociągowa. Ich inwentaryzacja musi być przeprowadzona, zanim zostaną ukryte. Pomiar końcowy obejmuje nowo powstałe budynki po ukończeniu budowy, a także ukształtowanie pionowe terenu, ale dopiero po zakończeniu wszystkich prac. Geodeta sporządza mapę oraz szkic sytuacyjny, który jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zawiera klauzulę o zgodności z projektem. Następnie czyni stosowny wpis do dziennika budowy, dokumentacja zostaje przekazana do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, a kopia do kierownikowa budowy.