Podstawą utrzymania komfortu termicznego w budynkach, jest poprawne wykonanie izolacji ścian i odseparowania murów od gruntu oraz podłogi. To najskuteczniejszy sposób przeciwdziałania podciągania wilgoci z ziemi. W firmie Inwest Grunt można liczyć na pomoc w przeprowadzeniu wtórnej hydroizolacji obiektów oddanych do użytku jakiś czas temu. Na czym to polega? Które metody dają najlepsze rezultaty?

Znaczenie hydroizolacji w obiektach budowlanych

Budowa domu składa się z kilku etapów. Najważniejsze w całym procesie jest właściwe zabezpieczenie fundamentów przed wodą. Jak wyjaśnia nam ekspert ds. realizacji zleceń w firmie Inwest Grunt Izolacje osuszanie i odgrzybianie budynków:

Wykonuje się je podczas budowy domu, zaraz po wylaniu właściwej warstwy betonu. Należy pamiętać o przeprowadzeniu izolacji poziomej (z czarnej folii lub papy) i pionowej, w postaci dwukrotnego pomalowania ścian masą bitumiczną, po postawieniu ścian podziemnych.

Jak informuje nas nasz rozmówca, odpowiednie zrobienie hydroizolacji zapobiega nierównomiernemu osadzaniu się budynku i pękaniu ścian. Dobrze odseparowany od gruntu dom to także ochrona obiektu przed zawilgoceniem i ucieczką ciepła.

Jak wykonać naprawę hydroizolacji w budynkach istniejących?

Dawniej stosowane techniki budowy nie uwzględniały w planie hydroizolacji bądź były one wykonane z materiałów, które z czasem przestały „działać”. We wspomnianej firmie Inwest Grunt, która od ponad 20 lat jest ekspertem od izolacji, osuszania i odgrzybiania budynków, możliwe jest przeprowadzenie rekonstrukcji warstwy separującej konstrukcje obiektu od ziemi, celem usunięcia bezpośrednich przyczyn zawilgocenia ściany do wysokości nawet 2 m. Stosuje się do tego metody mechaniczne jak odcinkowe podcinanie murów, czy też wbijanie w mur chromowo-niklowych blach falistych. Wybór sposobu i miejsca, w którym ma powstać nowa izolacja, zostaje dokonany po przeprowadzeniu ekspertyzy budynku, którą najlepiej powierzyć wspomnianej wyżej firmie, zajmującej się rekonstrukcją izolacji w obiektach.