Osuszacz ziębniczy to specjalistyczne urządzenie przemysłowe, które służy do usuwania wilgoci z powietrza atmosferycznego. Jego prawidłowe działanie ma bezpośredni wpływ na jakość i prawidłowy przebieg procesów technologicznych. Firma Tangra, z siedzibą w Poznaniu, posiada w swoim asortymencie osuszacze ziębnicze o różnych parametrach. Sprawdź, jak działa to urządzenie i dlaczego jest niezbędne w procesie malowania proszkowego. Zapraszamy!

Jaka jest zasada działania osuszacza ziębniczego?

Osuszacz ziębniczy to nieodłączny element każdej profesjonalnej malarni proszkowej. Urządzenie jest bardzo wszechstronne i pozwala na całkowite usunięcie wilgoci obecnej w gazach zarówno pobranych z atmosfery, jak i tych sprężonych. Osuszacz ziębniczy pobiera powietrze i schładza je do bardzo niskiej temperatury. W takich warunkach wilgoć skrapla się oraz zostaje odseparowana. Przedstawiciel firmy Tangra dodaje:

Osuszacze ziębnicze dystrybuowane przez naszą firmę to urządzenia intuicyjne w obsłudze, wydajne i energooszczędne. Ich działanie jest stale monitorowane przez inteligentne systemy, które niezwłocznie informują o wszelkich nieprawidłowościach, związanych m.in. z koniecznością wymiany filtrów.

Osuszacze ziębnicze wykorzystują różnego rodzaju czynniki chłodnicze, które umożliwiają natychmiastowe obniżenie temperatury przygotowywanego powietrza i skroplenie wilgoci. Odseparowana woda jest transportowana na zewnątrz urządzenia, a osuszone gazy mogą zostać wykorzystane do procesów przemysłowych.

Dlaczego osuszacz ziębniczy jest niezbędny podczas malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe to proces, który musi przebiegać w odpowiednich warunkach przy użyciu farb o ściśle określonych właściwościach. Osuszacz ziębniczy, dostępny w ofercie firmy Tangra, to urządzenie przygotowujące powietrze, które następnie wykorzystywane jest do ciśnieniowego rozpylania farby proszkowej na malowanym elemencie. Użycie w tym procesie gazów o zbyt dużej wilgotności skutkuje zazwyczaj wytworzeniem niskiej jakości powłoki i powstawaniem na niej tzw. rybich oczu. Występują one w postaci wklęsłych zagłębień w lakierze, które swoją głębokością mogą docierać nawet do powierzchni malowanego materiału. Stosowanie wilgotnego powietrza w procesie malowania proszkowego ostatecznie skutkuje nieodporną na uszkodzenia, wadliwą i nieestetyczną strukturą powłoki lakieru. Profesjonalny osuszacz to niezbędny element wyposażenia każdej profesjonalnej malarni proszkowej.