Kanalizację można zaliczyć do grupy instalacji, na które nie zwraca się specjalnej uwagi podczas codziennej eksploatacji. Przywykło się do tego, iż po prostu jest. Taki stan rzeczy ulega zmianie dopiero wtedy, gdy dochodzi do poważnej usterki. Nagle okazuje się, że jest to instalacja absolutnie kluczowa dla komfortowego korzystania z przestrzeni mieszkalnej. Wśród wielu rodzajów awarii najczęściej można zetknąć się z niedrożnością. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak dochodzi do powstania niedrożności?


Odpowiedzialność za pojawienie się tego problemu właściciele domów zazwyczaj zrzucają na błędy konstrukcyjne, do których doszło podczas montażu instalacji. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, iż zdarza się to niezwykle rzadko. Znacznie częściej do powstania niedrożności kanalizacji przyczyniają się sami użytkownicy. Awaria stanowi jedynie efekt wieloletnich zaniedbań oraz zbagatelizowania kwestii przeprowadzania serwisów. Gromadzące się w świetle rury różnego rodzaju zanieczyszczenia z czasem po prostu zaklejają jej średnicę –  sprawiając, iż staje się ona całkowicie niedrożna.

Biorąc pod uwagę obowiązujące prawa fizyki, a szczegółowiej rzecz ujmując, dynamikę płynów, wskutek rosnącego ciśnienia niedrożność powoduje cofanie się ścieków bytowo-gospodarczych. O konsekwencjach tego, z czym wiąże się to zjawisko, nie trzeba przekonywać nikogo. Cały problem polega w tym przypadku na tym, iż ze względu na rozległość całej instalacji, już samo zlokalizowanie awarii sprawia wiele kłopotów. Jak zatem wybrnąć z niekomfortowej sytuacji?

Czym jest udrażnianie hydrodynamiczne?


Awaria tego typu może przydarzyć się o dosłownie każdej porze. Dlatego najlepszą możliwą do podjęcia decyzją, jest skorzystanie z usług pogotowia hydraulicznego, którego pracownicy oferują pomoc 24 godziny na dobę. Jedną z najskuteczniejszych metod usunięcia zalegających nieczystości jest zastosowanie udrażniania hydrodynamicznego. Polega ono na wykorzystaniu specjalistycznie zaprojektowanej głowicy oraz wody pod ogromnym ciśnieniem. Takie podejście do sprawy pozwala pozbyć się problemu bardzo szybko.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Pol-Instal, udrażnianie hydrodynamiczne nazywane również ciśnieniowym jest tak naprawdę najbezpieczniejszą technologią dla samej instalacji kanalizacyjnej. Dzieje się tak dlatego, iż w przeciwieństwie do udrażniania mechanicznego, nie trzeba się obawiać o ewentualne uszkodzenie elementów kształtnych instalacji takich jak m.in. mufy czy kolana. Metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku kanalizacji domowej, jak i przemysłowej.