Mieszkania w starym budownictwie jednych odstręczają, innych zachwycają. Niemniej kryją w sobie duże możliwości wnętrzarskie. Sztukaterie, amfiliady, wysokie sufity, nietypowe rozwiązania przestrzenne oraz wiele dawnych architektonicznych detali, do tego ponadprzeciętna wysokość pomieszczeń, sięgająca czasami powyżej 3 metrów oraz duże okna. Wszystko to daje ogromne pole do aranżacyjnego popisu. 38-40 m2 przestrzeni w pięknej kamienicy z początków poprzedniego stulecia. Niby niewiele. Przy założeniu, iż posiada ona wysoki sufit można urządzić ją w ciekawy i niebanalny sposób.
Stare wnętrza są dość specyficzne i urządzenie ich może dla niektórych być kłopotliwe i zwyczajnie trudne. Dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy zaaranżują mieszkanie tak, jak chcesz. Architektura i wnętrza - Aleksandra Chuchro to firma, która łączy pasję z profesjonalizmem, projektując przestrzenie, które wywołują emocje. Specjalizuje się w psychologii architektury, zrównoważonym rozwoju, permakulturze i ekologii, tworząc projekty, które szanują zarówno człowieka, jak i naturę. Zespół doświadczonych architektów, otwartych na nowe idee, oferuje kompleksowe usługi: od doradztwa w zakresie wyboru nieruchomości pod inwestycje, przez projekty architektoniczne, budowlane i wykonawcze, po projektowanie wnętrz. Architektura i wnętrza - Aleksandra Chuchro stosuje autorską metodę projektową D3, łącząc funkcjonalność z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.
Sypialnia
Wysoki na 3-4 metry sufit jest idealną podstawą do zbudowania antresoli. Jeżeli kawalerka ma, poza kuchnią i łazienką, tylko jeden pokój to będzie to najlepsze rozwiązanie. Na górę mogą prowadzić drewniane bądź stalowe schody z ozdobną, kutą ręcznie balustradą. Śmiało można wstawić tam duże łóżko, stolik nocny, lampkę, a nawet komodę na najpotrzebniejsze rzeczy czy niewielkie biurko. Na podłodze warto ułożyć miękki włochaty dywan, a łóżko przykryć miłą w dotyku kapą. Antresola może być dodatkowo oświetlona ledowymi neonami oraz lampami z przyciemnianymi żarówkami, które będą tworzyły ciepły i intymny nastrój.
Przestrzeń dzienna
To, że mieszkanie nie jest duże, nie oznacza wcale, że musi być ciemne i ciasne. Stare kamienice charakteryzują duże okna. To właśnie dzięki nim wnętrze będzie przejrzyste i jasne. Warto więc postawić na otwartą przestrzeń, połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym. Między częścią wypoczynkową a kuchnią świetnie będzie prezentował się stół w industrialnym stylu i kilka krzeseł. Na pchlich targach, w sklepach z używanymi meblami i antykami czy w Internecie można kupić ciekawe egzemplarze, odnowić i tchnąć w nie nowe życie.
Kuchnię w nowoczesnej odsłonie można przełamać wstawiając stary, przedwojenny kredens bądź po prostu zadbać o detale, które zgrabnie wkomponują się w klimat budynku. W stare wnętrza bez obaw można wprowadzić elementy nowoczesności. Nie obawiaj się, jeśli projektant zaproponuje ci takie rozwiązanie. Prosta sofa w minimalistycznym designie, na metalowych nogach nada się do pomieszczeń właściwie w każdym stylu. Dobrze, gdyby miała funkcję spania. Jeśli pojawią się u ciebie niespodziewani goście, będą mieli gdzie spać. Zamiast sofy możesz postawić na elegancki narożnik. Może być osadzony na wysokich drewnianych nogach albo na niskiej i chromowanej podstawie. Welurowe poszycie nada mu wdzięku i subtelności, a towarzystwo miękkich poduszek otulonych delikatnym materiałem spowoduje, ze całe wnętrze stanie się przytulne i ciepłe.
Dawne elementy architektoniczne
W starych, przedwojennych kamienicach często znajdują się nadal ozdobne detale, które, mimo że czasy swojej świetności mają dawno za sobą, warto zachować. Angielska boazeria- jeśli znajduje się w twoim mieszkaniu, nie demontuj jej. To niezwykle elegancki i ciekawy element dekoracyjny wykonany z najszlachetniejszych gatunków drewna. Na pewno zrobi furorę wśród gości.
Skrzydłowe drzwi z ozdobnymi ościeżnicami – piękne, drewniane, wysokie. Je też warto zachować. Wystarczy je odnowić, pomalować dowolnym kolorem farby do drewna. Będą piękną ozdobą wnętrza. Wysokie sufity pozwalają na udekorowanie ich pięknymi i dostojnymi żyrandolami. Niezwykle klimatycznie będzie prezentowało się zastosowanie stiuków ( w zależności od stylu mogą to być stiuki klasyczne, weneckie lub wapienne).
Młodzi ludzie rzadko gustują we wnętrzach aranżowanych w starym stylu. W mieszkaniu w kamienicy sprawdzi się styl loftowy. Wszelkie drewniane elementy, np. stolik z palet, lampy na długich (kolorowych) kablach, ceglane ściany przemalowane na jasne kolory czy też pobielenie drewnianej podłogi spowodują, że młode osoby świetnie odnajdą się we wnętrzach starego budownictwa.