Ochrona przeciwpożarowa to nieodłączna część każdego budynku. Nie tylko ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa, ale także wymagają tego przepisy z zakresu Prawa budowlanego, które określają, w jaki sposób konstrukcja powinna być zabezpieczona oraz użytkowana, by ograniczyć możliwość wybuchu pożaru, a także ewentualne straty, które mogą zostać poniesione w jego wyniku. Na podstawie oferty firmy Instalpoż przedstawiamy podstawowe elementy systemu przeciwpożarowego, na jakie można zdecydować się w celu zabezpieczenia budynku.

Systemy sygnalizacji pożaru

W razie wybuchu pożaru jego wczesne wykrycie i powiadomienie o zagrożeniu osoby przebywające w budynku to klucz do sukcesu akcji ratunkowej. Z tego powodu tak istotny jest system sygnalizacji pożaru. Jego działanie odpowiada za wykrycie pożaru, zaalarmowanie o nim, wyłączenie wentylacji i klimatyzacji, a także za uruchomienie oddymiania i systemów gaśniczych. Dodatkowo ma na celu także szybkie powiadomienie o zajściu najbliższej jednostki Straży Pożarnej.

W skład całego systemu wchodzą zwykle punktowe czujki ciepła, oraz dymu i płomienia oraz ręczne ostrzegacze pożarowe i ewentualne dodatkowe urządzenia uzupełniające, które są niezbędne do ochrony konkretnego budynku.

Stałe urządzenia gaśnicze

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku określa, w jakich budynkach muszą zostać zainstalowane stałe urządzenia gaśnicze. Wśród nich znajdują się między innymi archiwa, czy też miejsca przeznaczone do przechowywania danych w formie elektronicznej o znaczeniu krajowym. W miejscach typu galerie handlowe i wystawowe obowiązuje z kolei nakaz instalacji stałych samoczynnych urządzeń gaśniczych wodnych. Jednak w wielu budynkach, które nie są objęte nakazami, umieszcza się wybrane rozwiązania spośród stałych urządzeń gaśniczych. Dzieje się tak, ponieważ wielu właścicieli budynków chce dodatkowo zabezpieczyć z różnych powodów swoje własności, a dodatkowo poziom instalacji przeciwpożarowej ma często znaczenie dla ubezpieczycieli, którzy biorą go pod uwagę przy wyliczaniu składek.

Specjalista z firmy Instalpoż tłumaczy:

Stałe urządzenia gaśnicze to takie, które zawierają zapas środka gaśniczego i wyposażone są w system, który inicjuje użycie go, w momencie uzyskania sygnału o pożarze. Wśród nich można wyróżnić instalacje: tryskaczowe, zraszaczowe, mgły wodnej, pianowe, gazowe oraz proszkowe. Wybór konkretnego środka zależy od zapotrzebowań danego budynku i należy zwykle do osoby, która projektuje konkretny system.

Pozostałe elementy instalacji przeciwpożarowej

W przypadku systemów przeciwpożarowych najlepiej zdecydować się na poradę od specjalistów i projekt instalacji, która zostanie stworzona w odpowiedzi na wszystkie potrzeby danego budynku. Poza wymienionymi wcześniej środkami można zastosować dodatkowo między innymi: systemy oddymiania, oświetlenie awaryjne, bierną ochronę przeciwpożarową oraz systemy detekcji gazu, które razem mogą stworzyć spełniający normy oraz zapewniający bezpieczeństwo zestaw rozwiązań chroniący skutecznie nieruchomość.