Oczko wodne to ciekawe urozmaicenie krajobrazu każdego ogrodu. Mimo iż nie jest wielkim akwenem wodnym, daje poczucie posiadania prywatnego jeziora, przy którym można wypoczywać każdego dnia. Zanim jednak zaczniemy z niego korzystać, musimy je wykopać. Od czego zacząć i kogo poprosić o pomoc?  Przygotowaliśmy pomocną listę wszystkich kroków na drodze do własnego oczka wodnego. Zapraszamy.

Co z tym pozwoleniem?

Wokół posiadania pozwolenia na budowę oczka wodnego narosło wiele niejasności, dlatego spieszymy z wyjaśnieniem.  W tej kwestii znaczenie ma przede wszystkim wielkość oczka wodnego. Jeżeli Nie przekracza ona 50 m², pozwolenie na budowę jest zbędne. Wystarczy jedynie dokonać zgłoszenia w odpowiedniej instytucji o prowadzeniu prac budowlanych na terenie działki.

Od czego zacząć?

Budowę naszego oczka wodnego zaczynamy od wyboru miejsca. Jest to o tyle istotne, o ile będzie to decydować o późniejszym utrzymaniu czystości w oczku wodnym. Należy wybrać miejsce, które nie jest stale nasłonecznione. Ciągłe nasłonecznianie powoduje wzrost temperatury wody i szybszy rozrost glonów. Dodatkowo oczko wodne nie powinno znajdować się w niewielkiej odległości od drzew bądź krzewów. Spadające liście będą szybko gnić w wodzie.

Gdy już wybraliśmy miejsce, wystarczy, że stworzymy prowizoryczny odrys za pomocą zwykłego sznurka, a następnie przystępujemy do wykopu.

Wykop

Wykonując własne oczko wodne, nie warto dokonywać wykopu samodzielne, gdyż zajmie to dużo czasu i możemy mieć problem z uzyskaniem docelowej, największej głębokości 100 metrów. Warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Firma Jakuba Kozakiewicza posiada najnowocześniejsze koparki, które szybko i tanio pomogą w wykopie oczka wodnego. Doświadczeni operatorzy służą pomocą w uzyskaniu upragnionego kształtu oraz wielkości oczka wodnego. Dodatkowo oferują usługi w zakresie wielu innych prac ziemnych takich jak:

  • wykopy pod fundamenty,

  • równanie terenu,

  • wykopy pod przydomową oczyszczalnię,

  • wykopy pod baseny,

  • wykopy pod sieć elektryczną.

Wyłożenie dna

Wyłożenie dna ma zapobiegać wchłanianiu wody przez ziemię. Zanim uszczelnimy dno, musimy je oczyścić z wszelkich kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń. Przed położeniem uszczelniającej folii polietylenowej bądź PCV konieczne jest wyłożenie warstwy piasku. Pamiętajmy, aby użyć jak najgrubszej folii.

Po wyłożeniu dna folią możemy napełnić nasze oczko wodne niewielką ilością wody i obciąć wystające fragmenty folii. Następnie obsadzamy brzegi ciężkimi kamieniami (najlepiej umieścić je na zaprawie cementowej) i tworzymy delikatne zejście do oczka wodnego na najłagodniejszym brzegu.

Roślinność

Kiedy już oprawimy brzegi oczka wodnego kamieniami, powinniśmy zasadzić rośliny, które nadadzą charakteru oraz pomogą w zachowaniu równowagi biologicznej oczka. Wybierajmy tylko rośliny lubiące wodę takie jak:

  • lilie wodne,

  • wywłócznik,

  • moczarka kanadyjska,

  • kaczeniec,

  • niezapominajka wodna.

Pamiętajmy jednak, aby pozostawić ⅓ oczka wodnego jako strefę wolną od roślinności- zapobiega to całkowitemu zarośnięciu oczka.

Firma Jakuba Kozakiewicza istnieje na rynku od 2020 roku i działa w branży prac ziemnych. Dzięki doświadczeniu mają Państwo gwarancję, że perfekcyjnie wykonają powierzone zadania. Obszar działania obejmuje województwo mazowieckie, a siedziba firmy mieści się w Klukowie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.