Beton to jeden z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Historia jego produkcji liczy sobie ponad 9000 lat. Oczywiście od tego czasu receptura betonu była wielokrotnie udoskonalana, co miało bezpośredni wpływ na trwałość tworzonych z niego konstrukcji. Dziś klienci mają do dyspozycji beton zwykły i towarowy. Co różni oba te wyroby?
Z czego produkuje się beton?
Głównym składnikiem betonu jest cement, który pełni rolę spoiwa dla pozostałych komponentów, którymi są piasek (lub żwir bądź kruszywo syntetyczne) i woda. W przypadku betonów towarowych ważny jest również dodatek preparatów uszlachetniających, które nadają mieszance określone cechy – np. lepszą plastyczność, mrozoodporność. Beton jest obecny na każdym placu budowy. Służy między innymi do tworzenia fundamentów, ścian piwnicznych czy budowy stropów. Betonu używa się także do utwardzania nawierzchni – budowy przydomowych podjazdów, szlaków komunikacyjnych oraz elementów małej architektury ogrodowej. Poza tym mieszanka betonowa używana jest również do wyrobu prefabrykatów takich jak np. płyty do budowy szamba.
Porównywanie betonu zwykłego i towarowego
Beton zwykły to taki, który jest na bieżąco wytwarzany na placu budowy ze składników wymienionych powyżej. Produkując mieszankę betonową w porcjach, trudno oczekiwać, by skład każdej z nich był identyczny. Zwykle robotnicy mieszają składniki „na oko”, przez co właściwości betonu nie są ściśle określone. Zupełnie inaczej jest w przypadku betonu towarowego, który powstaje w profesjonalnych betoniarniach i który jest dowożony na plac budowy betonowozami. Beton towarowy tworzony jest z niemalże apteczną precyzją. Dodatek poszczególnych składników kontrolują maszyny, dzięki czemu jakość mieszanki jest zawsze taka sama, a jej parametry techniczne – są dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Jak informuje specjalista z firmy Wojtal, która oferuje beton towarowy we wszystkich klasach – tego rodzaju mieszanka najczęściej stosowana jest przez profesjonalistów przy realizacji dużych inwestycji budowlanych. Zakup certyfikowanego wyrobu daje gwarancję, że betonowe elementy konstrukcyjne przez lata pozostaną w nienaruszonym stanie technicznym. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania budynku.
Ile kosztuje beton towarowy?
Cena betonu towarowego zależy od jego klasy. Największą popularnością cieszy się mieszanka C16/20 (B20) S3, która kosztuje średnio 280-320 zł/m3. Aby zyskać bardziej precyzyjną wycenę, warto skontaktować się z jedną z lokalnych betoniarni. Pamiętajmy jednak o tym, by korzystać z usług sprawdzonych producentów, których wyroby cieszą się zasłużoną renomą i które dbają o jakość obsługi klienta.