Słowo sauna pochodzi z języka fińskiego i oznacza pomieszczenie, w którym odbywają się zabiegi cieplne poprawiające zdrowie. Sauny mają określone warunki temperaturowo-wilgotnościowe, a ich parametry różnią się w zależności od rodzaju pomieszczenia. Istotą sauny jest poddanie ciała działaniu wyższej temperatury. Jakie wyróżnia się rodzaje sauny i do czego służy każda z nich?

Sauna sucha (fińska/szwedzka)

Ten typ sauny charakteryzuje się najwyższymi temperaturami sięgającymi od 60°C do nawet 90°C. Natomiast wilgotność powietrza jest bardzo niska, bo wynosi tylko 10%. Tak wysokie temperatury uzyskuje się dzięki piecowi z gorącymi kamieniami, które nie są polewane wodą. Sauny szwedzkie są zwykle wykonane z drewna. Mogą być stosowane przez osoby z problemami mięśniowymi, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy astmą oskrzelową. Sauna fińska to także świetne rozwiązanie dla osób po zawale serca. Należy jednak pamiętać, że mogą z niej skorzystać dopiero po pół roku od całkowitego odzyskania zdrowia. Ważne, aby w saunie suchej nie pozostawać dłużej niż 12 minut i korzystać z niej tylko raz w tygodniu.

Sauna mokra

W saunie mokrej temperatura waha się od 50 do 65°C, a wilgotność powietrza nie jest mniejsza niż 20% i  nie przekracza 40%. Para wytwarzana jest okresowo przez polewanie kamieni wodą z dystrybutora lub za pomocą wytwornicy pary. Wilgotność można także podnieść używając specjalnego urządzenia. Przebywanie w saunie mokrej nie powinno przekraczać 15 minut. W saunie mokrej można skorzystać z aromaterapii, dodając do wody olejki aromatyczne. Wariantem sauny mokrej jest bania rosyjska, w której temperatura i wilgotność są bardzo wysokie, a dodatkowym elementem terapeutycznym jest smaganie rozgrzanego ciała specjalnymi gałązkami.

Sauna parowa (łaźnia rzymska/sauna ziołowa)

Temperatura w saunie parowej jest dość niska, bo wynosi około od 45°C do 55 °C, a względna wilgotność powietrza to 40%. Jej budowa, jak i dwóch pozostałych, wymaga doświadczenia, o czym dobrze wiedzą fachowcy z firmy Polder Technika Basenowa Dariusza Różańskiego z Góry Libetowskiej. Dlaczego? Temperatura i wilgotność powietrza są regulowane automatycznie – zamiast pieca, odbywa się to za pomocą parownika – jest to specjalny generator umieszczony przy podłodze. Sprawia to, że w pomieszczeniu panuje podwyższona wilgotność. Niższa temperatura sprawia, że w saunie parowej można przebywać dłużej niż w saunie suchej, nawet powyżej 15 minut. W saunie parowej można poddać się aromaterapii z zastosowań olejków eterycznych – to z tego względu pomieszczenie nazywa się sauną ziołową.