Kominy systemowe ceramiczne to alternatywa dla starych sposobów odprowadzania spalin. Były one stosowane w tradycyjnych metodach opalania, a używanie obecnie oleju oraz gazu do ogrzewania spowodowało rozwój technologii. Rozwiązania systemowe dla kominów ceramicznych pozwalają dopasować projekt pod potrzeby użytkowników, biorąc pod uwagę moc urządzeń grzewczych oraz rodzaj spalin. Projektem i montażem zajmują się wykwalifikowane firmy.
Gdzie stosuje się kominy systemowe?
Ceramiczny komin systemowy to propozycja związana ze zmianą technik grzewczych, które wypierają piece i kotły opalane tradycyjnie. Ten rodzaj paliwa stałego powoduje powstanie dymu o wysoką temperaturze, więc stosowano kominy z cegły odporne na ekstremalne warunki. Popularność kotłów gazowych i olejowych spowodowała zmianę systemu. W kominach do tego typu paliw stosuje się wkładki stalowe, by zabezpieczać mur przed uszkodzeniem. Obecnie materiał ze stali kwasoodpornej używany jest jako wkłady do kominów lub już jako niezależny system. W nowoczesnych rozwiązaniach są kominy ceramiczne systemowe, które mają m.in. taką zaletę, że są uniwersalne. Pasują zarówno do tradycyjnych metod opalania, jak i tych nowoczesnych Szczególnie polecany jest przy występowaniu skraplania spalin.
Budowa komina systemowego
Instalacjami systemu kominowego może zająć się tylko wykwalifikowana ekipa np. firma Komin Profil. Projektując takie rozwiązanie, fachowcy biorą pod uwagę temperaturę spalin i przewidywany skład, który zmienia się w zależności od sposobu opalania pomieszczeń. Ważnym wyznacznikiem jest też moc urządzenia grzewczego. Konstruując system kominowy pod zamówienie, można pozwolić sobie na większy zakres elastyczności, czyli dopasować projekt dopasować do indywidualnych potrzeb. Budowa kominów systemowych opiera się na naturalnych materiałach jak ceramika, glina czy kruszywo. Użytkowanie pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa oraz umożliwia odzyskiwanie ze spalin energii cieplnej. To sprawia, że kominy systemowe są opcją przyjazną środowisku.