O tym, jak ważnym elementem konstrukcyjnym budynku są fundamenty nie trzeba nikogo przekonywać, przy czym dobór odpowiedniego rodzaju fundamentu uzależniony jest przede wszystkim od konstrukcji samego budynku, rodzaju gleby, dopuszczalnego obciążenia na jednostkę powierzchni fundamentu, liczby kondygnacji i ogólnych wymiarów obiektu. Niemniej jednak na tle dostępnych rodzajów fundamentów szczególną popularnością cieszą trwałe i jednolite monolityczne ściany fundamentowe.

Czym są monolityczne ściany fundamentowe

W przypadku stawiania fundamentów należy mieć świadomość, że zarówno dobór ich konstrukcji i zastosowane przy ich tworzeniu procesy technologiczne, jak i wykorzystanie odpowiedniej jakości materiałów, ma na celu uzyskanie właściwej stabilności wzniesionej na tych fundamentach konstrukcji. Warto przy tym pamiętać, że zlecając budowę domu doświadczonej firmie budowlanej, takiej jak Matix Bau Firma Ogólnobudowlana Mateusz Klimek, fundament pod dom możemy wykonać na kilka sposobów, przy czym niezwykle często tradycyjne fundamenty przyjmują postać ścian fundamentowych, które mogą być wykonane w formie murowanej (z bloczków betonowych, pustaków, itp.) lub monolitycznej (powstające w wyniku wylewania betonu odpowiedniej klasy do przygotowanego wcześniej, specjalnego deskowania). Nie należy przy tym zapominać, że w przypadku monolitycznych ścian fundamentowych wykonuje się je zazwyczaj na ławach, które również powstają w deskowaniu, co sprawia, że nie ma wtedy problemów z ustabilizowaniem prętów konstrukcyjnych, które łączyć będą ławę ze ścianą fundamentową. Warto tu również wspomnieć, że monolityczne ściany fundamentowe wylewa się z betonem klasy C12/15 (B15) lub C16/20 (B20), a niekiedy dodatkowo wzmacnia się je zbrojeniem, przy czym nie jest to konieczne w przypadku domów jednorodzinnych, które nie charakteryzują się znacznym obciążeniem.

Zalety monolitycznych ścian fundamentowych

Planując wykonanie monolitycznych ścian fundamentowych warto pamiętać, że jest to rozwiązanie nieco droższe niż ma to miejsce w przypadku ścian murowanych (chociażby ze względu na potrzebę wykonanie stosunkowo kosztownego deskowania, przy czym koszty te można zmniejszyć stosując deskowania wielokrotnego użytku). Nie da się jednak ukryć, że fundamenty monolityczne stanowią konstrukcję, którą cechuje duża wytrzymałość na ściskanie i odporność na zawilgocenie. Są one również szczelne i mają równe powierzchnie, które łatwo izolować, a dodatkowo w przypadku stosowania tego typu fundamentów możliwe są różnorodne warianty zbrojenia (w przeciwieństwie do fundamentów murowanych, w których da się wykonać jedynie proste zbrojenie poziome). Warto przy tym pamiętać, że przy wykonywaniu fundamentów monolitycznych należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia – nie może być zbyt zimno, ani zbyt gorąco, a dodatkowo latem, przy wysokich temperaturach, stawianie monolitycznych ścian fundamentowych może wymagać polewania ich wodą i używania dodatków poprawiających urabialność.

Fundamentowe ściany monolityczne stawia się zarówno w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, jak i inwentarskich oraz składowych. Należy mieć jednak świadomość, że aby właściwie spełniały one swoje zadanie muszą być wykonane z odpowiedniej klasy materiałów, przy zachowaniu właściwej kolejności prac i przestrzegania niezbędnych procedur, a przede wszystkim aby stawianie fundamentów monolitycznych powierzyć doświadczonej ekipie budowlanej.