Wszyscy właściciele, którzy dbają o swoje pojazdy doskonale wiedzą, że felgi są narażone na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, różne obtarcia, co sprzyja rozwojowi korozji. Jeżeli chcesz odświeżyć wygląd felg, na których farba zaczęła się łuszczyć lub pojawiła się rdza, to warto poddać je piaskowaniu, które wyeliminuje nierówności, a także usunie starą powłokę farby i tym samym przygotuje powierzchnię do malowania proszkowego.
Kiedy warto wykonać piaskowanie felg samochodowych?
Codzienna intensywna eksploatacja auta w efekcie której powstają różne obtarcia, działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych, a zimową porą także soli drogowej, sprawia, że felgi nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Powłoka farby zaczyna nieestetycznie się łuszczyć i odchodzić, a co więcej pojawiają się pierwsze oznaki korozji. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie piaskowanie felg samochodowych, które pozwoli dokładnie oczyścić ten element pojazdu ze wszelkich zanieczyszczeń, a także usunąć stary lakier, uzyskując idealnie gładką, lecz lekko chropowatą powierzchnię. Efekt końcowy piaskowania jest uzależniony od średnicy i rodzaju użytego ścierniwa. Dzięki powstaniu charakterystycznej struktury na powierzchni felgi, można mieć pewność, że nowa powłoka ochronna na feldze będzie świetnie przylegała.
Jak przebiega piaskowanie felg?
Piaskowanie felg polega na usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń i rdzy poprzez użycie specjalnej piaskarki, która wydmuchuje pod sprężonym powietrzem cząstki ścierniwa na powierzchnię. Materiał ścierny może być również połączony z wodą i wtedy proces nazywa się piaskowaniem na mokro. Najczęściej do czyszczenia używa się drobno zmielonego piasku, ale może to być również korund, suchy lód, żużel, cząsteczki metalu, śrut stalowy czy rozdrobnione szkło lub kulki z tego surowca. Jeżeli używany jest ostatni z materiałów, to proces nazywa się szkiełkowaniem i stosowany jest najczęściej do czyszczenia felg wykonanych z aluminium, które posiada mniejszą twardość oraz odporność na uszkodzenia w przeciwieństwie do stali.
Jeżeli wykonuje się renowację felg aut zabytkowych lub takich, na które nałożone było kilka warstw farby, można podzielić proces na kilka etapów i kolejno zmieniać materiał ścierny na taki o coraz mniejszej gramaturze. W przeciwieństwie do szlifowania, technika strumieniowo-ścierna cieszy się ogromną popularnością, gdyż nie uszkadza w żaden sposób powierzchni i pozwala dotrzeć we wszystkie trudnodostępne miejsca oraz zakamarki na obręczy pojazdu, których jest bardzo wiele. W porównaniu do tradycyjnego czyszczenia ręcznego lub mechanicznego z użyciem papieru ściernego, piaskowanie jest procesem niezwykle szybkim, wydajnym i dokładnym. Jeżeli rozważasz czyszczenie felg w swoim pojeździe to nie zwlekaj, tylko skorzystaj z usług profesjonalnej firmy PiasMobil Janusz Gieniec z Jamnicy w województwie małopolskim, która przygotuje każdy rodzaj felg do ponownego malowania, aby móc się cieszyć idealnym wyglądem całego auta.