Wedle obowiązujących przepisów(art. 2 pkt 6 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - jednolity tekst: Dz. U. 2020 poz. 2028) oraz uchwały Sądu Najwyższego z 2017 toku, za przyłącze wodociągowe uznaje się przewód łączący sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług na całej swojej długości. Tym samym tworzenie odpowiedniej instalacji leży w gestii Inwestora, który musi wystąpić z odpowiednim wnioskiem do miejscowego przedsiębiorstwa wodociągowego o wydanie warunków przyłączeniowych, uzyskać niezbędne zgody i decyzje, przygotować i uzgodnić projekt w przedsiębiorstwie wodociągowym i zgłosić roboty. Osobom budującym przyłącza wodociągowe pomagają w tym specjaliści z biur projektowych jak PROJEKT-K z Wąbrzeźna. Takie pracownie przygotowują projekt przyłącza, zbierają niezbędne dla inwestycji dokumenty oraz nadzorują prace wykonawców. Szczegóły na ten temat przedstawiamy w dalszych częściach artykułu.

Projektowanie przyłącza wodociągowego

Mimo, iż przyłącze wodociągowe nie wiąże się z koniecznością pozyskania pozwolenia na budowę, inwestor musi zadbać o właściwe zgłoszenie prac, a także o tzw. uzgodnienia z zakładem wodociągowym. Przed zatrudnieniem wykonawcy jest on zobowiązany też do podjęcia współpracy z uprawnionym projektantem, który wykona projekt przyłącza. Doświadczonych specjalistów znaleźć można we wspomnianej już pracowni PROJEKT-K, która w imieniu klienta szybko wykona najważniejsze procedury administracyjne u przyszłego dostawcy oraz w urzędzie. Przygotowanie do inwestycji tworzenia przyłącza wodociągowego można zaś podzielić na 5 ważnych etapów:

  1. Pozyskanie materiałów potrzebnych do wykonania projektu przyłącza: mapa sytuacyjno-wysokościowa, informacje o istniejących i planowanych instalacjach podziemnych, tytuł własności nieruchomości itd.

  2. Złożenie wniosku o wydanie warunków technicznych przyłączenia budynku do sieci wodociągowej.

  3. Wykonanie projektu budowlanego, który określa między innymi: miejsce przyłącza na podstawie projektu architektonicznego budynku; trasę przyłącza z zachowaniem odległości od istniejącej podziemnej infrastruktury technicznej; wymagania techniczne każdego elementu przyłącza.

  4. Złożenie kompletu dokumentów w odpowiedniej jednostce geodezyjnej, tj. w Zespole Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej.

  5. Złożenie do uzgodnienia kompletnej dokumentacji w miejscowym przedsiębiorstwie wodociągowym.

Wykonanie i odbiór przyłącza

Tworzenie przyłącza to nie tylko przygotowanie projektów i przejście przez całą procedurę administracyjną wraz ze zgłoszeniami i uzgodnieniami. Istotne jest też precyzyjne wykonanie techniczne instalacji oraz montaż niezbędnego osprzętu, w tym aparatury kontrolno-pomiarowej np. wodomierzy. Specjaliści z biura projektowego PROJEKT-K dodają, że przyłącze po wykonaniu musi zostać także protokolarnie odebrane przez gestora sieci wodociągowej. Jakie działania wykonawcze można zatem wyróżnić przy tworzeniu instalacji wodociągowej? Właściwymi pracami są:

  1. Wybranie wykonawcy przyłącza, który wykona wszystkie czynności wedle projektu i uzgodnień. Warto też postawić na inspektora nadzoru inwestorskiego, którym może być np. specjalista z biura PROJEKT-K.

  2. Realizacja projektu, czyli wykonanie wszelkich prac, od robót ziemnych począwszy, na poprowadzeniu odpowiednich przewodów i montażu niezbędnej armatury kończąc. Dobór niezbędnych materiałów potrzebnych do budowy przyłącza warto pozostawić wykonawcy.

  3. Zgłoszenie zakończenia prac przedsiębiorstwu wodociągowemu w "stanie odkrytym".

  4. Odbiór techniczny przyłącza przez uprawnionego pracownika gestora sieci wodociągowej, który spisuje specjalny protokół.

  5. Wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.

  6. Podpisanie umowy o dostawie wody z przedsiębiorstwem wodociągowym i ustalenie terminu montażu wodomierza .

  7. Montaż wodomierza i rozruch instalacji – od tego momentu naliczane są opłaty za korzystanie z mediów.