Budowa szamba przydomowego, czy to betonowego, czy prefabrykowanego z tworzywa sztucznego, to niełatwe zadanie. Zlecić je należy zarówno architektom oraz instalatorom, jak i firmie robót ziemnych takiej jak ta prowadzona przez Alana Swata w Pieckach. Niebywale ważne przy budowie szamba jest bowiem przygotowanie solidnego wykopu. Jakie warunki musi on spełniać?
Lokalizacja wykopu pod szambo
Fachowcy z firmy robót ziemnych Alana Swata wyjaśniają, że podejmują się wykonania wykopu pod szambo dopiero po otrzymaniu dokumentacji architektonicznej i pozostałych ważnych pism dotyczących realizacji inwestycji. Szczególne ważne jest jasno wskazane – w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu – miejsce przygotowania otworu w ziemi. Przepisy stanowią, iż wykop musi być tworzony:
minimum 15 metrów od zbiornika bezodpływowego wody pitnej, czyli studni.
minimum 2 metry od granicy działki i najbliższej drogi
minimum 1,5 metra od rurociągów z gazem lub wodą,
minimum 0,8 metra od przewodów elektrycznych.
Rekomenduje się również, by wykop pod szambo znajdował się w takiej odległości od domu, by nieczystości płynne nie zamarzały w przewodach doprowadzających. Fachowcy firmy Alana Swata dodają, że należy wybrać też takie miejsca działki, gdzie swobodnie będzie można dotrzeć z pojazdem lub sprzętem asenizacyjnym.
Warunki terenowe i techniczne dla wykopu pod szambo
Nie tylko lokalizacja szamba na terenie działki ma znaczenie dla jego późniejszego bezpiecznego i wydajnego eksploatowania. Sposób przygotowania wykopu również jest istotny, dlatego i z tym wiążą się różne wytyczne. O jakich z nich mowa? Fachowcy firmy robót ziemnych Alana Swata wyróżniają następujące warunki terenowe oraz techniczne:
Wykop musi być wykonany na utwardzonym podłożu.
Wykop musi być zabezpieczony przez osiadaniem się konstrukcji w nim zamontowanej.
Wykop nie powinien być przygotowany w miejscu wysokiego położenia wód gruntowych – może doprowadzić do to wypchnięcia zbiornika.
Wykop powinien mieć wyrównane i utwardzone dno z podsypką piaskową.
Wykop musi mieć wymiary około 0,5 metra większe od wymiarów zbiornika.
Wykop musi być stworzony tak, by po montażu zbiornika właz rewizyjny wystawał ponad powierzchnię działki.
Wykop musi przystosowany być do spadku rury doprowadzającej ścieki – jest to spadek około 1,5-3% na jeden metr bieżący.
Wykop powinien być przygotowany na podstawie projektu.
Wykop powinien być przygotowany bardzo precyzyjnie, co umożliwiają takie sprzęty jak minikoparki gąsienicowe czy ładowarki teleskopowe.
Wykop nie powinien być tworzony w dni deszczowe – nie należy też czekać zbyt długo na montaż zbiornika.
Specjaliści z firmy robót ziemnych Alana Swata podkreślają też, że dobrze zrealizowana inwestycja powinna być prowadzona przez kilka podmiotów: geodetów, geotechników, architektów, wykonawców wykopu oraz instalatorów. Każdy etap ich pracy wpływa na to, jak funkcjonować będzie szambo. Stawiać należy zatem na doświadczone firmy.