Kiedy przechodzi kominiarz, łapiemy się za guzik, wypowiadamy życzenie i mamy nadzieję, że się spełni. Kominiarz jednak nie spełnia życzeń, pracuje w zakładzie kominiarskim i czyści kominy. Wykonuje brudną robotę, ale za to niezwykle potrzebną, wręcz niezbędną. Nie ma cugu? Powodem jest zapchany komin. Nie próbujmy samemu oczyszczać komina z sadzy, ale wezwijmy fachowca. Przewód trzeba czyścić okresowo, a poza kominiarzem, niewiele osób zna się na tym. Prawidłowo i bezpiecznie zrobi to Zakład Usług Kominiarskich Adam Leksa.

Okresowe przeglądy

Przegląd komina w domu należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zgodnie z przepisami, konieczne jest też okresowe czyszczenie i udrożnianie przewodów kominowych. Regulacje przeciwpożarowe nakazują usuwanie zanieczyszczeń z przewodów spalinowych, dymowych i wentylacyjnych. W budynkach ogrzewanych paliwem stałym trzeba to robić 4 razy w roku. W obiektach ogrzewanych paliwem ciekły 2 razy w roku. Kontrola kominiarska jest podstawową zasadą bezpieczeństwa, gdyż zapobiega pożarom i zaczadzeniom. W kominach dymowych czyszczenie przewodów polega na usuwaniu zanieczyszczeń jak smoła i sadza. Jeśli chodzi o wentylacyjne i spalinowe przewody, trzeba oczyścić je z zabrudzeń, wszelkich pajęczyn, które blokują przekrój komina. Niewłaściwa eksploatacja przewodów prowadzi, nie tylko do pożaru, ale też zatrucia czadem.

Kontrole kominiarskie

Unikamy kontroli, zwyczajnie ich nie lubimy, bo czasami wiążą się z dodatkowymi kosztami. W przypadku przeglądów kominiarskich, tak właśnie jest. Kontrole kominiarskie mają na celu, ocenę stanu komina i okresowe czyszczenie. Przegląd kominiarski, zawsze jest przeprowadzany przez profesjonalistę, mamy więc pewność, że kontrola przebiega prawidłowo. Rozpoczyna się od czyszczenia przewodów i sprawdzenia narzędziami kominiarskimi, szczelności, drożności i przebiegu przewodów kominowych. Pracownik doświadczonej firmy, takiej jak Zakład Usług Kominiarskich Adam Leksa, ocenia stan komina powyżej dachu i bada właściwe funkcjonowanie urządzeń połączonych z przewodami kominowymi.

Kominiarz – fachowiec

Fachowiec w czarnym stroju czyści kominy. Wystrzegajmy się jednak oszustów, bo może to być niestety kosztowne. Jak rozpoznać kominiarza?

  • Sprawdźmy uprawnienia – nadaje je lokalna izba rzemieślnicza. Czeladnik kominiarski wykonuje okresowe czyszczenie komina, a przegląd mistrza kominiarski. Kominiarze należą do Korporacji Kominiarzy Polskich lub Krajowej Izby Kominiarzy. Część kominiarzy jest niezrzeszona.

  • Zawsze ten sam kominiarz – jeśli masz stałego fachowca, nie ma problemu ze zgłoszeniem usterki, prowadzącej do drogiej naprawy.

  • Fachowiec jest dokładny – zwraca uwagę na każdy szczegół i jeśli coś jest źle wykonane, nie wystawi pozytywnej opinii.

  • Czas pracy – kominiarz potrzebuje przynajmniej godziny na wykonanie pracy. Może to trwać znacznie dłużej, bo jest dokładny.

  • Sprzątanie po pracy – fachowiec wybiera sadzę, czyści rurę łączącą kocioł z kominem i pobiera za to opłatę. 

Inne usługi kominiarskie

Co jeszcze warto wiedzieć o Zakładzie Usług Kominiarskich Mistrza Kominiarskiego Adama Leksy? Firma mieści się w Pszczynie w województwie śląskim. Poza przeglądami, oferuje inwentaryzacje przewodów kominowych oraz:

  • odbiory przewodów kominowych,

  • czyszczenie pieców kuchennych i kaflowych,

  • czyszczenie pieców centralnego ogrzewania i kominków,

  • doradztwo w zakresie kominiarstwa.

Przedstawiany zakład wszystkie zadania wykonuje terminowo, starannie i w atrakcyjnej cenie. Warto zatem korzystać z jego usług.