W latach 80 i 90, a nawet wcześniej bardzo popularne było wykończenie podłóg parkietem w jodełkę. Wzór ten dominował we wszystkich wnętrzach. Później nadeszły zmiany i wkroczyły na rynek panele podłogowe. Jednak jak wiadomo, moda wciąż zatacza koło, dlatego w sklepach można zauważyć na wystawce ułożenie desek bądź paneli na wzór jodełki. Jakie są rodzaje jodełek i jakie deski najlepiej wybrać do danego wzoru?
Jakie drewno wybrać?
Na rynku istnieje wiele rodzajów desek podłogowych, dlatego wybór odpowiednich nie jest łatwy. Można je podzielić z uwagi na kolor, kształt, sposób wykończenia oraz inne właściwości. Zaletą desek jest to, że pasują one zarówno do nowoczesnych wnętrz jak stylizowanych w sposób tradycyjny. Co więcej, kolor drewna można zmienić za pomocą specjalnych preparatów np. lakierobejcy a strukturę – szczotkując drewno.
Najważniejsze jest jednak wybranie drewna o odpowiedniej twardości i wytrzymałości. W związku z tym można wyróżnić następujące typy drzew:
- Miękkie, obejmujące takie gatunki jak sosna, lipa, mahoń oraz brzoza. Materiał ten charakteryzuje się niską odpornością na zarysowania, wgłębienia powstające pod meblami oraz różnego rodzaju ślady. Często preparaty użyte do zabezpieczenia, nie dają skutecznej ochrony. Zaletą miękkiego drewna jest jego niska cena.
- Twarde, do których zalicza się buk, dąb oraz drzewa egzotyczne. Dzięki swoim właściwością podłoga wykonana z tych gatunków jest odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, co więcej drzewo egzotyczne świetnie sprawdza się w pomieszczeniach wilgotnych, gdyż nie wchłania wody.
Jakie są metody układania jodełki?
Panele podłogowe dostępne w sklepie już są specjalnie scalone w wzór jodełki, aby łatwiej było je układać. W przypadku drewna jest nieco inaczej. Każda deska ma nadawany odpowiedni kształt oraz przycinana jest pod odpowiednim kontem. W związku z tym wyróżnia się trzy metody układania:
- Jodełka francuska, która charakteryzuje się zacięciem klepek pod kątem 45 stopni, dzięki czemu deszczułki tworzą razem kąt 90 stopni. Jest to jeden najbardziej charakterystyczny sposób ułożenia, który nadaje parkietowi niezwykły i wyrazisty wzór.
- Jodełka węgierska układana jest dzięki przycięciu desek pod kotem 60 stopni, które wspólnie tworzą kąt 120 stopni.
- Jodełka klasyczna, czyli najbardziej znana, w której to krótsze boki desek łączą się z dłuższymi pod kątem prostym. Końcowy efekt jest zróżnicowany, zależnie od długości drewna.
W celu dobrania odpowiedniego materiału do wykończenia podłogi najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy służą doradztwem. Firma Miśko s.c. od lat zajmuje się produkcją desek z różnych gatunków drzew. Przedsiębiorstwo zlokalizowane jest w Smulsku w województwie wielkopolskim. Dzięki zdobytym umiejętnością oraz profesjonalnego sprzętu pracownicy firmy mogą stworzyć podłogi według indywidualnych projektów klientów. Co więcej, w zakładzie wykorzystuje się materiały tylko od zaufanych dostawców.