Okazuje się, że pompy głębinowe są właściwie niezbędne do życia dla sporej części społeczeństwa mieszkającej w domach jednorodzinnych. Jej działanie gwarantuje obecność wody w kranach, ale także wspomaga wiele gałęzi przemysłu. Z jej pomocą uzyskuje się wodę z głębokich zbiorników jak, chociażby studnie głębinowe. O tym, gdzie najczęściej jej obecność jest niezbędna, opowiadamy w dalszej części artykułu z pomocą ekspertów w dziedzinie z firmy Geowiert.

Działanie pompy głębinowej

Pobór wody przez pompę głębinową gwarantuje jej najważniejszy element konstrukcyjny, czyli promieniowy wirnik. Od jego obecności wzięła się także druga nazwa tego urządzenia, czyli pompa wirowa. Jej działanie opiera się o różnice ciśnień, która jest wytwarzana, kiedy następuje pobór cieczy. Silnik elektryczny napędza wirnik, który wytwarza ciśnienie pomiędzy stroną ssącą a tłoczącą wodę, co skutkuje zwiększeniem momentu pędu cieczy. Pompa od strony tłocznej łączy się z rurociągiem, dzięki któremu woda trafia do miejsca przeznaczenia.

Zastosowanie pompy głębinowej w gospodarstwie domowym

Ten rodzaj pompy wykorzystuje się w miejscach, gdzie dostęp do wody zaczyna się poniżej ośmiu metrów poniżej ziemi. Urządzenia wykorzystywane do pozyskiwania wody pitnej muszą posiadać odpowiednie atesty i nadawać się pod względami sanitarnymi do tego rodzaju dystrybucji.

W gospodarstwach domowych, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci wodociągowej, zachodzi potrzeba stworzenia innego przyłącza wodnego, ponieważ ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dostępu do bieżącej wody lub codzienne ręczne wydobywanie jej z klasycznej studni. Z pomocą przychodzi montaż pompy głębinowej, która zapewni stały dostęp do czystej wody.

Zwykle do potrzeb domu i pomieszczeń gospodarczych wystarczy urządzenie o mocy do 1 kW i zasilaniu 230 V. Jednak w doborze najlepszej opcji najlepiej poradzić się specjalisty, by uniknąć nietrafionej inwestycji, a przede wszystkim zapewnić sobie bezproblemowy dostęp do wody. 

Radzi ekspert z firmy Geowiert.

Dodatkowo posiadając trawnik, czy też ogród wokół domu trzeba liczyć się z potrzebą podlewania go, na co zużywa się co roku sporą ilość wody. Wykorzystanie do tego celu wody gruntowej ze studni wierconej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy.

Przemysłowe zastosowanie pompy głębinowej

Pompa głębinowa doskonale sprawdza się w przemyśle sadowniczym i rolnictwie. Wielu rolników decyduje się na inwestycję w studnię głębinową oraz pompy, by stworzyć deszczownie, które pozwalają na skuteczne nawadnianie pól i sadów. Jest to szczególnie istotne w sezonach, kiedy opady nie są wystarczające do uzyskania zdrowych plonów.

Z powodzeniem z zalet pompy głębinowej korzystają także przedsiębiorstwa, które do swojego działania lub produkcji potrzebują dużych ilości wody. Zamontowanie własnych systemów oraz ujęć wodnych gwarantuje takim firmom nie tylko niezależność od wodociągów, czyli oszczędność funduszy, ale także pewność stałego i wydajnego źródła tej cieczy.