Żywica syntetyczna jest substancją, która zyskała w ostatnich latach ogromną popularność, między innymi w budownictwie oraz aranżacjach wnętrz. Posadzki żywiczne są trwałe, estetyczne, a także łatwe w utrzymaniu, dlatego sprawdzają się w wielu różnych obiektach, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. W niniejszym artykule omówimy, jakie są ich najpopularniejsze rodzaje oraz gdzie znajdują zastosowanie.
Bezspoinowa posadzka żywiczna jest typem pokrycia podłogowego, charakteryzującym się szczelnością, twardością i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania i uderzenia. Takie podłoże prezentuje się elegancko przed wiele lat, nawet jeśli jest często czyszczone z użyciem środków chemicznych. Walory te doceniają inwestorzy, dla których liczy się funkcjonalność oraz dekoracyjność podłóg.
Rodzaje posadzek żywicznych
Istnieje kilka podziałów posadzek na bazie żywic syntetycznych. Dzielą się one między innymi ze względu na grubość (czyli metodę układania) na: cienkowarstwowe do 1 mm, gładkie samorozlewne do 5 mm i szpachlowe (zacierane), maksymalnie do 20 – 25 mm.
Kolejny podział obejmuje materiał i obejmuje posadzki żywiczne:
- epoksydowe – chemoodporne, twarde posadzki na bazie żywicy syntetycznej,
- poliuretanowe – z zawartością żywicy poliuretanowej, odporne na duże wahania temperatur oraz obciążenia,
- akrylowe – szybkoschnące posadzki na bazie monomerów, utwardzaczy i minerałów,
- epoksydowo – poliuretanowe, łączące właściwości, takie jak: chemoodporność, wytrzymałość na gwałtowne skoki temperatur i intensywny nacisk,
- poliuretanowo – cementowe, o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne.
Posadzki żywiczne, wykonywane przez specjalistyczne firmy, takie jak Floorepox, mogą mieć zróżnicowaną strukturę, dzieląc się na: gładkie, lustrzane, antypoślizgowe, z kruszywem, płatkami z akrylu lub barwionym piaskiem, w zależności od specyfiki obiektu.
Zastosowanie posadzek żywicznych
W nowoczesnych aranżacjach przestrzeni użytkowej coraz częściej wykorzystywane są posadzki na bazie żywic syntetycznych. Każdorazowo powinny być one dopasowane do potrzeb oraz przeznaczenia danego budynku. Przykładowo, w przemyśle spożywczym, na terenie magazynów i chłodni stosowane są posadzki poliuretanowe, zaś mieszanki epoksydowe lub akrylowe świetnie sprawdzą się w obiektach użyteczności publicznej, domach prywatnych. Antypoślizgowe, antyelektrostatyczne podłoże jest też często spotykane w halach produkcyjnych, na podjazdach, w garażach i parkingach, gdzie kluczową kwestią jest bezpieczeństwo przemieszczających się po nim ludzi.