Schody drewniane to piękne wykończenie każdego domu. Dodają one klasy, stylu oraz pewnego rodzaju ciepła, przestrzeni, w której się znajdują. Tworzywo, z jakiego są zbudowane, jest w 100% naturalne, co sprawia, że ich cała konstrukcja jest wyjątkowo lekka. Schody drewniane rewelacyjnie odnajdują się w domkach letniskowych, wiejskich chałupkach oraz w nowoczesnych budynkach.

Obecnie coraz więcej osób wybiera naturalne tworzywa w trakcie budowy swojego domu marzeń. Zwykle wiąże się to ze zwiększającą się świadomością ludzką na temat ekologii. Dodatkowo drewno jest dość miłe dla oka, dotyku, a przy tym rewelacyjnie pachnie. Konstrukcja schodów może być rozmaita. Aktualnie dostępne są: proste (tak zwane młynarskie), takie z zabiegiem lewostronnym lub prawostronnymi oraz wielobiegowe. Schody drewniane są uniwersalnym produktem, ponieważ pasują one do takich materiałów jak cegła oraz metal. Należy wiedzieć, że ten rodzaj konstrukcji jest bardzo wytrzymały i trwały. Dzięki tym właściwościom są stosunkowo popularnym wariantem schodów.

Z czego najczęściej budowane są schody drewniane?

Firmy produkujące tego typu konstrukcje wykonują przede wszystkim schody drewniane na wymiar. Oznacza to, że doświadczeni pracownicy pobierają miarę z miejsca, w którym mają się one znajdować. Następnie opracowywany jest projekt, a na końcu następuje realizacja i budowa poszczególnych elementów. Schody drewniane zazwyczaj konstruowane są z drewna pochodzące z drzew liściastych. Klon, buk, brzoza, dąb, jesion, wiśnia, orzech i egzotyczne gatunki stanowią główne źródło materiału budulcowego. Najmniej używane jest drewno pochodzenia iglastego, a tym bardziej sosnowego. Dodatkowo istotną wiadomością jest klasa jakości poszczególnych elementów. Oznacza to, że stopnie powinny należeć do co najmniej II klasy. Z kolei komponenty nośne muszą pochodzić od drzew liściastych I klasy.

Schody drewniane i ich rodzaje

Najbardziej znanymi wersjami tego typu konstrukcjischody drabiniaste. Wariant ten odznacza się ażurową budową, czyli formowane są dwie belki, nazywane – policzkowymi wraz ze stopniami mocno do nich umocowanymi. Zazwyczaj ten rodzaj używany jest jako schody pomocnicze. Drewniany wariant może być również zbudowany w formie krętej. Ten rodzaj rewelacyjnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, gdzie wolna przestrzeń jest mocno ograniczona. Konstrukcja ta tworzona jest przez słup nośny (stalowy, aluminiowy lub drewniany) oraz rozmieszczonych wkoło jego osi, stopni. Znanymi wersjami schodów są także policzkowe oraz zabiegowe, a przedsiębiorstwo Bumax z pewnością je wykona. Dzięki ich doświadczonej i wykwalifikowanej kadrze pracowników każdy projekt jest możliwy do realizacji.