Wbrew pozorom tak niewielkie elementy jak uszczelnienia odgrywają bardzo ważną rolę w przemyśle, a dokładniej – w funkcjonowaniu większości maszyn oraz urządzeń. Jednym z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych typów uszczelnień są simmeringi. Gdzie znajdują zastosowanie i jakie rodzaje simmeringów oferują profesjonalni producenci tacy jak firma Flaber? Wyjaśniamy.

Czym są simmeringi?

Simmeringi, czyli w tłumaczeniu na język polski pierścienie Simmera, to potoczne określenie uszczelnień promieniowych wału w formie pierścieni. Ich budowa jest stosunkowo prosta – składa się z elastycznej wargi, która uszczelnia wałek, oraz części zewnętrznej o kształcie walca z blachy bądź blachy pokrytej elastomerem. Dodatkowo warga jest dociskana przez sprężynę, co sprawia, że element odznacza się odpowiednią szczelnością.

Simmeringi, które znaleźć można w ofercie firmy Flaber, stosowane są do uszczelniania części obrotowych (o dużych prędkościach względnych), a niekiedy też przesuwnych w różnego rodzaju maszynach, urządzeniach oraz sprzętach. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie środka smarnego wewnątrz i zapobieganie dostawaniu się zanieczyszczeń.

Rodzaje simmeringów

Firma Flaber, której siedziba znajduje się w Lublinie, specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości elementów uszczelniających, takich jak oringi i właśnie simmeringi. Przedsiębiorstwo oferuje szeroki wybór różnego rodzaju simmeringów, które można podzielić ze względu na konstrukcję oraz materiał użyty do wykonania. Jeśli chodzi o pierwszą klasyfikację, są to simmeringi typu:

  • A – jednowargowe ze sprężynką dociskającą,

  • AO – dwuwargowe, z dodatkową wargą przeciwpyłową,

  • B – jednowargowe z zewnętrzną częścią metalową niepokrywaną elastomerem,

  • BO – dwuwargowe z zewnętrzną częścią metalową niepokrywaną elastomerem, oraz dodatkową wargą przeciwpyłową,

  • BABSL – ciśnieniowe z dodatkową wargą przeciwpyłową,

  • DUO – podwójne posiadające dwie wargi uszczelniające w jednej obudowie zewnętrznej,

  • RWDR-KASETTE – o modułowej konstrukcji składające się z układu labiryntowego oraz właściwego simmeringu,

  • ZBA – jednowargowe bez sprężynki.

Natomiast biorąc pod uwagę materiał, można wyróżnić m.in. simmeringi NBR z kauczuku akrylonitrylo-butadienowego, simmeringi FPM z kauczuku fluorowego, simmeringi Silikon z kauczuku silikonowego, simmeringi ACM z gumy poliakrylowej oraz simmeringi PTFE z teflonu.

Szczegóły oferty oraz dostępne produkty najlepiej sprawdzić na stronie internetowej firmy Flaber.