Stropy, obok ścian, fundamentów i dachu, są kluczowym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju powstającego obiektu, jego konstrukcji i przeznaczenia, przy jego budowie mogą być zastosowane różnorodne rodzaje stropów, gdzie jednak na tle dostępnych rozwiązań, szczególną popularnością cieszą się stropy monolityczne, których wykonanie wymaga jednak od wykonawcy niezbędnej wiedzy i precyzji.

Kilka słów o stropach monolitycznych

Jak sama nazwa wskazuje stropy monolityczne stanowią jeden monolit, a dokładnie są to pełne płyty żelbetowe, wykonywane bez kanałów, pustaków wypełniających i częściowo prefabrykowanych belek. Warto również przy tym wspomnieć, że w przypadku tego typu stropów nie występuje pojęcie maksymalnej rozpiętości fabrycznej, co wynika z faktu, że strop monolityczny można zaprojektować praktycznie na każdą rozpiętość występującą w budownictwie mieszkaniowym, gdzie jednak w przypadku dużych rozpiętości wzrasta grubość płyt betonowych oraz ilość zbrojenia. Dodatkowo cechą charakterystyczną stropów monolitycznych jest możliwość zastosowania ich w budynkach o skomplikowanym kształcie i większej kubaturze, przy czym stropy tego typu projektowane są indywidualnie dla każdego budynku i to konstruktor określa sposób zbrojenia oraz grubość i klasę wytrzymałości betonu. Należy tu także wspomnieć, że firmy budowlane, w tym także specjaliści z Marexbud Marek Żerebiec, wykonując stropy monolityczne realizują tego typu zadanie w całości na placu budowy.

Jak powstaje strop monolityczny

Do wykonania stropu monolitycznego niezbędny jest przede wszystkim szalunek w postaci deskowania tradycyjnego (z desek podpartych słupami lub okrąglakami drewnianymi) lub systemowego (składającego się z deskowania wielokrotnego użytku). Sam proces tworzenia stropu monolitycznego, oprócz przygotowania deskowania, wymaga również ułożenia dwukierunkowego zbrojenia, które następnie zalewa się wysokiej klasy betonem. Należy przy tym pamiętać, że zbrojenie musi zostać wykonane wyjątkowo dokładnie, gdyż wszystkie niedociągnięcia powstałe na tym etapie prac mogą przełożyć się na zmniejszenie wytrzymałości stropu. Dlatego też zaleca się tu zatrudnienie doświadczonego zbrojarza. Dodatkowo wylana mieszanka betonowa wymaga właściwego zagęszczenia oraz specjalnej pielęgnacji, a co za tym idzie nie może ona zbyt szybko wysychać. W związku z tym wskazane jest, aby w ciepłe dni przykrywać świeżo wylany strop specjalną folią budowlaną, a w sytuacji nadmiernego oddziaływania promieni słonecznych najlepszym rozwiązaniem jest polewanie wylanego betonu wodą (regularnie przez kilka dni).

Decydując się na wykonanie stropu monolitycznego warto również pamiętać, że przy stropie monolitycznym wylewanym na mokro, podpory montażowe można zdemontować dopiero po 28 dniach, czyli po czasie, po którym beton osiągnie swoją pełną wytrzymałość.

Stropy monolityczne to konstrukcje, które doskonale sprawdzą się przy budowie zdecydowanej większości domów jedno- i wielorodzinnych, ale także przy stawianiu innych obiektów budowlanych (także tych o nietypowej konstrukcji). Należy jednak zadbać aby prace przy tworzeniu stropów monolitycznych realizowane były przez doświadczonych fachowców, przy użyciu wysokiej klasy materiałów, a przede wszystkim w oparciu o rzetelny projekt.