Po uzyskaniu zgody na wzniesienie budynku kolejnym etapem jest tyczenie obiektów budowlanych wykonywanych przez geodetę z uprawnieniami. Zabieg ten polega na umieszczeniu na gruncie charakterystycznych punktów przyszłej budowli, dokładnie według parametrów z mapy, czyli przenosi się np. dom z projektu w teren. Tyczenie budynków można zlecić firmie Usługi Geodezyjne Tomasz Grudziński.
Na czym polega tyczenie budynków?
Tyczenie obiektów budowlanych jest przeprowadzane przez geodetę po uzyskaniu zgody na budowę, ale jeszcze przed rozpoczęciem prac ziemnych. Po zatwierdzeniu projektu i uzyskaniu pozwolenia na jego realizację specjalista opracowuje miary do wniesienia obiektu, opierając się na danych zawartych na mapie do celów projektowych, tej samej która była przekładana do uzyskania zielonego światła na budowę. Samo tyczenie polega na wyniesieniu specyficznych punktów obiektów np. ich narożników oraz osi konstrukcyjnych. Geodeta prowadzi dziennik budowy i zamieszcza w nim wpis, że doszło do takiej operacji, jak tyczenie.
Tyczenie geodezyjne obiektów krok po kroku
Przebieg tyczenia wykonane np. przez firmę Usługi Geodezyjne Tomasz Grudziński przebiega w jednym lub wielu etapach, w zależności od stopnia złożoności obiektu. Tego typu prace wykonywane tylko przez geodetę z odpowiednimi uprawnieniami, obejmują następujące czynności:
utrwalenia ma gruncie głównych osi obiektu;
naniesienie charakterystycznych punktów;
ustanowienia stałych znaków wysokościowych, czyli reperów.
Te prace są wykonywane różnymi sposobami. Metoda ław drutowych uważana za bardzo dokładną jest przydatna do wyznaczania krawędzi fundamentów oraz osi obiektu budowlanego. Bardziej ekonomiczną opcją jest metoda kołków. Są one umieszczane w punktach przecięcia osi głównych buynku lub w jego narożnikach zewnętrznych. Przed rozpoczęciem wykopów kołki się przesuwa, ale pozostaje zapis na mapie, by można było ustalić ich pierwotne położenie. Jest to niezbędne, by umożliwić swobodne przemieszczanie się sprzętu budowlanego podczas prac ziemnych.