Panele są zazwyczaj instalowane jako podłoga pływająca, czyli bez przytwierdzania do podłoża. Popularna do niedawna metoda pióro-wpust jest powoli wypierana przez układanie na klik. Tego typu montaż jest intuicyjny i nie sprawia problemów, o ile znamy kilka podstawowych zasad. Sprawdźmy, o czym pamiętać, aby cieszyć się perfekcyjnie wykończoną podłogą przez długi czas.
Układanie paneli – podstawowe wskazówki
Aby poprawnie ułożyć panele, należy je aklimatyzować w miejscu montażu przez co najmniej 2 dni. Jak wskazuje specjalista z Bg-Bud, klepki zmieniają wymiary pod wpływem temperatury i wilgoci, dlatego zaleca się trzymanie ich w temperaturze min. 12 stopni i nie otwieranie okien podczas układania. Co istotne, panele powinny być wyjmowane z opakowania dopiero przed samą instalacją. Jeżeli zdecydujesz na montaż podłogi pływającej, pamiętaj o zachowaniu szczeliny dylatacyjnej przykrytej maskującą listwą przypodłogową.
Układanie podłogi – jak przygotować podłoże?
Montaż paneli można rozpocząć po zakończeniu prac instalacyjnych i wykończeniowych. Podłoże musi być suche i czyste, a wszystkie nierówności wyrównane zaprawą. Pierwszą warstwę stanowi folia paroizolacyjna o grubości ok. 0,2 mm, następną – izolacja z pianki polipropylenowej lub tektury. Mata podkładowa jest układana prostopadle lub ukośnie w stosunku do folii. W czasie instalacji trzeba zwrócić uwagę na to, czy krawędzie mat nie są w tej samej linii co krawędzie paneli. Uwaga! Panele należy układać pod kątem prostym do okna, a we wnętrzach z więcej niż jednym oknem – zgodnie z kierunkiem padania promieni. Układanie zawsze zaczyna się od pełnego panelu, a docięcie obejmuje dopiero ostatni rząd. Przy pierwszy rzędzie zawsze sprawdza się szerokość ostatniego rzędu – w przypadku gdyby była węższa niż 5 cm, zwęża się pierwszy rząd. Stosując się do tych zasad możesz mieć pewność, że Twoja podłoga będzie prezentowała się estetycznie i spełni wszystkie wymogi funkcjonalne.