Trendy z reguły zataczają koło – ich popularność powraca po latach w nieco zmienionej formie. Dotyczy to nie tylko ubioru czy muzyki, ale także architektury. W tym przypadku należy wskazać na styl dworkowy w budownictwie jednorodzinnym. Te okazałe i budzące w dalszym ciągu zachwyt obiekty zyskują nadal przychylność wielu inwestorów. W tworzeniu takich projektów specjalizuje się między innymi pracownia architektoniczna AREX z Warszawy.

Stylowe domy od doświadczonych architektów

Niemal każda osoba, decydująca się na budowę własnego domu od podstaw, chce, aby budynek przykuwał uwagę i cechował się niebanalnym, ale jednocześnie estetycznym wyglądem. Stąd też jedną z równie ważnych formalności stanowi wybór odpowiedniego projektu. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na te wykonywane przez pracownię architektoniczną AREX, której siedziba znajduje się w Warszawie. Działa ona w branży od ponad 30 lat i specjalizuje się w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, które nawiązują stylistyką do dawnych posiadłości w dworkach szlacheckich.

W swojej pracy architekci skutecznie łączą pasję ze swoją obszerną wiedzą. Dzięki temu są w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów. Co więcej, współpraca może obejmować także obsługę inwestycji między innymi w zakresie budowy pod klucz, nadzoru autorskiego, jak również wsparcia przy kompletowaniu niezbędnej dokumentacji. Budowa domu w stylu dworkowym z pracownią architektoniczną AREX będzie zatem udaną inwestycją.

Niepowtarzalne dworki kiedyś i dziś

Tego rodzaju budownictwo zaczęło rozwijać się już w okresie renesansu i z czasem stało się narodowym stylem architektonicznym, jeśli chodzi o obiekty mieszkalne. Jego popularność sprawiła, że ostatnie prawdziwe dworki powstawały jeszcze przed II wojną światową. Cechowała je przede wszystkim okazałość, a ich charakter podkreślało usytuowanie w otoczeniu drzew, natury. Co ważne, dworki w tamtych czasach to nie tylko dom, ale również zabudowania gospodarcze. Ponadto istotny elementy stanowiły: ganek na frontowej ścianie pomiędzy kolumnami oraz masywny, najczęściej czterospadowy dach.

Pomimo tego, że tradycyjne dworki obecnie już nie powstają, to jednak wielu inwestorów stawia na projekty, które czerpią z tego stylu. Jak wskazuje pracownik z pracowni architektonicznej AREX:

Współczesne projekty posiadłości w stylu dworkowym cieszą się dużą popularnością. Wiele osób chce w ten sposób podkreślić swoją tożsamość narodową i przywiązanie do tradycji. Na nowo powstających osiedlach budynków jednorodzinnych z łatwością znajdziemy co najmniej jeden obiekt, który wpasowuje się właśnie w tego rodzaju zamysł architektoniczny.

Obecnie dworkowe rezydencje muszą być jednak przystosowane do obowiązujących norm budowlanych, dlatego są projektowane i wznoszone z wykorzystaniem nowych technologii. Zachowuje się jednak ich klasyczny wygląd, jeśli chodzi o formę bryły, dach, rozmieszczenie przeszkleń oraz wspomniany już ganek. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wpisywały się w koncepcję budownictwa energooszczędnego. Jak zatem widać, styl dworkowy z reprezentacyjnymi willami wciąż znajduje uznanie wśród wielu inwestorów.