Jeżeli w najbliższym czasie planujesz budowę domu, to musisz wiedzieć, że kopanie fundamentów jest jednym z najważniejszych kroków podczas stawiania obiektu. Dlaczego? Ponieważ mają one istotny wpływ na konstrukcję budynku. Z naszego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wykonywania wykopów pod fundamenty. Zapraszamy do lektury!
Jak przebiegają wykopy pod fundamenty?
Prace przygotowawcze powinny odbywać się zgodnie z projektem budowlanym. Rozpoczyna się je od wykonania obrysu i zaznaczenia ścian wewnętrznych oraz zewnętrznych, po czym ustala się głębokość wykopu. Tutaj należy wziąć pod uwagę wiele czynników między innymi rodzaj wykopu oraz przybliżony ciężar i wysokość domu. Możemy również zdecydować się na badanie gruntu. Kolejną decyzją, którą należy podjąć, jest sposób kopania fundamentów. Obecnie mało kto decyduje się na wykonywanie tego typu prac ręcznie, ponieważ jest to metoda pracochłonna, która wymaga również dużej ilości wolnego czasu. Inwestorzy preferują zatrudnienie doświadczonego operatora z koparko-ładowarką na przykład z firmy PHU Celiński. Dzięki temu zyskuje się pewność, że zlecenie zostanie wykonane w sposób prawidłowy i zgodnie z projektem.
Rodzaje wykopów pod fundamenty
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wykopów pod fundamenty:
- wykopy wąskoprzestrzenne – charakteryzują się tym, że szerokość ich dna nie może przekroczyć 1,5 m;
- wykopy szerokoprzestrzenne – mają dno o szerokości powyżej 1,5 m;
- wykopy jamiste – wymiar ich dnia w obu kierunkach może wynieść maksymalnie 1,5 m.
Powyższy podział dotyczy wymiarów. Natomiast można je jeszcze klasyfikować ze względu na głębokość posadowienia. Wtedy wyróżniamy fundamenty płytkie zwane również bezpośrednimi, które są posadowione na warstwie nośnej, o optymalnej głębokości 3-4 metrów. Zalicza się do nich ławy, ruszty, płyty czy skrzynie. Drugim typem są fundamenty głębokie, czyli pośrednie i obejmują one następujące rozwiązania studnie, słupy, pale, kesony ścianki szczelinowe oraz kolumny kamienne.