Kamień naturalny to popularny materiał budowlany, który ceniony jest za swój ponadczasowy charakter, elegancki wygląd i szerokie możliwości wykorzystania do aranżacji zarówno wnętrz, terenu wokół domu, jak i ogrodów czy tarasu. W przypadku konstrukcji zewnętrznych ciekawe efekty aranżacyjne proponuje Zakład Kamieniarski ZK Kamieniarstwo w Lwówku Śląskim. Czym wyróżnia się ten rodzaj kamienia naturalnego? Do czego wykorzystuje się kamień murowy?
Zalety kamienia murowego
Kamień murowy to ponadczasowa ozdoba każdego obiektu budowlanego, bez względu na styl budynku, w jakim został zbudowany. Kamień naturalny nigdy nie wyjdzie z mody. Nie zniszczą go najtrudniejsze warunki atmosferyczne, z którymi przyjdzie im się zmierzyć. Kamienie murowe stosowane są do budowy różnych konstrukcji zewnętrznych, od budowy ogrodzeń, po elementy małej architektury w ogrodach i na tarasach domów jednorodzinnych. Wśród najczęściej stosowanych kamieni murowych najczęściej wykorzystuje się kamień elewacyjny, kamień ogrodowy, kamień łamany, a także płytki kamienne docinane na wymiar, donice oraz studnie. Zaletą kamienia murowego jest jego i ponadczasowowość i olbrzymia wytrzymałość mechaniczna – niska ścieralność i mrozoodporność.
Rodzaje i budowa kamienia murowego
Kamień murowy to najczęściej łupek szarogłazowy, czyli odmiana piaskowca, którego cechą charakterystyczną jest około 80% zawartość kwarcu, oraz ciekawa, krystaliczna struktura. Przykładem zakładu kamieniarskiego produkującego kamień murowy jest zakład ZK Kamieniarstwo w Lwówku Śląskim. Wyróżnia się kamienie murowe o różnym wybarwieniu, od żółtego po kamień murowy cętkowany, kamień murowy szary (srebrno-ciemny) czy też kamień murowy przypominający kolorem łupek kwarcytowy w kolorze biało-kremowym. Podobnie jak łupek kamień murowy dość łatwo poddaje się obróbce oraz zachwyca walorami dekoracyjnymi.
Zastosowanie kamienia murowego
Zastosowanie kamienia murowego jest szerokie zarówno w aranżacjach małej architektury w ogrodach, jak i na terenie wokół posesji, ale także podczas prac budowlanych, do budowy fundamentów, ogrodzenia, czy murowanych grillów. W przypadku przemysłu drogowego kamień murowy może być wykorzystany do wykończenia filarów mostowych. Zastosowanie kamienia murowego różni się od kształtu łupków. Wyróżnia się bowiem korę kamienną do usypywania ścieżek, kamień murowy płytowy, kamień murowy bloczkowy, a także kamień ścieżkowy. To oczywiście nie wszystko. Piaskowce w formie łupków używane są jako kamień elewacyjny do wykonywania różnego rodzaju podmurówek, czy też krawężników ogrodowych, a w formie „płyt kamiennych” jako kamień ozdobny do wykonywania „kamiennych ścian ozdobnych", prac elewacyjnych.
Chcąc wymienić miejsca zastosowania piaskowców w formie kamienia murowego, nie sposób nie wspomnieć o schodach, elewacji, krawężnikach, tarasach, kaskadach, opaskach tarasowych czy ścieżek w ogrodach.