Nie ulega wątpliwości, ze wygodne rozwiązania technologiczne, które stosujemy w swoich domach, wpływają na jakość życia. Chcąc zapewnić wysoki standard sobie i innym domownikom stawiamy zwykle na urządzenia łączące komfort z funkcjonalnością. Nic więc dziwnego, że systemy automatyczne tak szybko stały się standardem, ułatwiając wykonywanie licznych zadań. Popularność zyskują również sterowane rolety zewnętrzne, które nie tylko sprzyjają oszczędzaniu energii, lecz również stanowią doskonałą ochroną antywłamaniową.
Silnik sercem rolet zewnętrznych
Stałe zapotrzebowanie odnośnie do wygody oraz bezpieczeństwa sprawia, że coraz częściej sięgamy po rozwiązania z zakresu mechaniki zautomatyzowanej. Oprócz napędzanych bram garażowych czy przesuwnych decydujemy się na minimalistyczne, lecz bardzo wydajne rolety zewnętrzne, będące również dodatkową barierą dla hałasów z otoczenia. W automatycznych roletach nie odnajdziemy ani linek, ani pasków do ręcznego zwijania bądź opuszczania. Umieszcza się w nich zaś ciche silniki elektryczne, które różnią się między sobą mocą, a także metodą ustawiania tzw. położeń krańcowych. Krótko mówiąc, określają one miejsca zatrzymania rolety, gdy jest ona całkowicie opuszczona bądź podniesiona. Co ważne, jako że silniki ustawia się w osłonionym skrzynką wale nawojowym, będą one całkiem niewidoczne. Wybierając konkretny model silnika, warto również zwrócić uwagę, czy posiadają one opcję detekcji, która to zimą pozwala ochronić poszycie i mechanizmy napędowe.
Przy wdrożeniu automatyki rolet zewnętrznych liczy się duża precyzja wykonania oraz właściwa kalibracja systemu. Dlatego więc wszelkie prace montażowe należy zlecić profesjonalistom. Korzystając z usług firmy Eltros Andrzej Sawlewicz, zyskujemy pewność szybkiej modernizacji, podnosząc funkcjonalność domu na wyższy poziom.
Nowoczesne rozwiązania
Przed montażem rolet zewnętrznych inwestorzy muszą podjąć decyzję co do sposobu ich sterowania. Wybierając system przewodowy, koniecznością jest uprzednie wykonanie instalacji elektrycznej między silnikiem a włącznikiem. Wówczas automatyką nawet całej grupy rolet kieruje się poprzez przytwierdzone do ściany mniej bądź bardziej zaawansowane programatory.
Wiele osób stawia jednak na wykorzystanie nadajników w ramach sterowania radiowego. Urządzenia te przekazują zdalnie sygnały do odbiorników, które mogą być wbudowane w silniki bądź też znajdować się wewnątrz obudowy rolety. W zależności od upodobań można zdecydować się na nadajniki naścienne lub przenośne w formie pilota. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć oba systemy, co szczególnie przydaje się przy problemach z automatyką opartą na falach radiowych.
Najnowsze rozwiązania umożliwiają błyskawiczny przekaz informacji zwrotnej do użytkownika. Tzw. sterowanie radiowe kierunkowe pozwala pożegnać się z pilotem i zastąpić go bardziej poręcznym smartfonem, zapewniając wyższy poziom zautomatyzowania. Rolety zewnętrzne potrafią również współpracować z ogrzewaniem, oświetleniem, a nawet sprzętem audio-wizualnym. Dzięki tworzeniu spernalizowanych scenariuszy urządzenia będą odtwarzać się zatem samoczynnie bez ingerencji użytkowników.