Choć trawniki rolowane – z folii lub odcięte od gruntu – nie są skomplikowane w utrzymaniu, to należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Wymagają one bowiem odpowiedniego przygotowania do zimy oraz na początku wiosny. Zabiegi nie zajmują jednak wiele czasu i nie różnią się zbytnio od tych stosowanych w przypadku murawy z siewu. Dowiedz się o szczegółach z poniższego artykułu.

Okres zakładania trawnika

Jak każda roślina, tak również i trawa musi być siana w odpowiednim czasie, aby dobrze się przyjęła. O ile na tradycyjny siew ten okres jest mocno ograniczony, o tyle w przypadku produktów z rolki można to robić niemal przez cały rok. Oznacza to, że piękną murawę uzyskamy zarówno, kładąc je wiosną czy w środku lata, jak i późną jesienią. Wynika to z tego, że tego typu gatunki są zdecydowanie bardziej odporne na przymrozki. Co ważne, dobre ukorzenienie się darni w gruncie gwarantują właśnie niższe temperatury oraz częste i obfite opady. Stąd też warto rozważyć założenie trawnika dywanowego czy rolowanego w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku. Oczywiście dużą rolę odgrywają również: właściwe przygotowanie podłoża oraz wybór produktów dobrej jakości, które nabędziemy na przykład w gospodarstwie ogrodniczym Trawa z Rolki w miejscowości Lubiczów.

Przygotowania do zimy

Prace pielęgnacyjne przed nadejściem zimy mają zbliżony charakter do tych, które należy przeprowadzić w przypadku trawnika z siewu. Obowiązkowo, niezależnie od tego, kiedy murawa została rozłożona, trzeba skosić źdźbła na długość ok. 4 cm. Zaleca się, aby zrobić to w drugiej połowie października lub ewentualnie na początku listopada, o ile pogoda dopisuje. Warto również pamiętać o dokładnym wygrabieniu podłoża, jeśli nie posiadamy kosiarki z koszem. Trawniki rolowane wymagają także jesiennego nawożenia środkami z wyższą zawartością potasu we wrześniu bądź październiku. Aby zapewnić dobre zawartych przenikanie substancji do trawnika, przeprowadźmy także zabieg aeracji. Z kolei wertykulacja pozwoli usunąć źdźbła z oznakami choroby lub martwe. W trakcie zimy natomiast unikajmy chodzenia po zaśnieżonej murawie. Pozostająca po odcisku buta cienka warstwa śniegu zamienia się w lód i tym samym zwiększa się ryzyko późniejszego gnicia trawy.

Piękny trawnik latem

Odpowiednie przygotowanie darni z rolki do zimy to dopiero połowa sukcesu. Ważna jest również pierwsza pielęgnacja przed nadejściem wiosny. Te czynności można zacząć wykonywać, gdy temperatura będzie utrzymywać się przez kilka dni w okolicy 10 stopni na plusie. Warto zacząć od wałowania, które pozwoli na zagęszczenie oraz ubicie gleby. Nie możemy także zapomnieć o nawożeniu trawy rolowanej już wczesną wiosną, aby ta mogła zregenerować się po zimie. W tym celu stosuje się preparaty na bazie azotu, które pobudzają roślinę do rozwoju. Ponadto, jeśli nasza murawa znajduje się w ogrodzie ponad rok, wykonajmy ponownie zabieg aeracji podłoża. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad, pozwoli nam cieszyć się intensywnie zielonym dywanem przez cały sezon letni.