Chyba nikt nie ma wątpliwości, że okna to jeden z najważniejszych elementów każdego domu i mieszkania. Dzięki nim widzimy, co się dzieje na zewnątrz, a do tego pozwalają cieszyć się domownikom słońcem bez konieczności wychodzenia z domu. Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje okien. Dużą popularnością cieszą się okna plastikowe. Oprócz nich spotykamy także produkty z aluminium. Jednak jeśli chcemy stolarkę okienną elegancką i wysokiej jakości, warto postawić na okna drewniane. Zobacz, czym się wyróżniają okna z różnych gatunków drzew.

Okna z drewna sosnowego – charakterystyka

Drewniane okna wybierane są przez inwestorów ze względu na ich elegancki charakter. Wykonuje się je z różnych gatunków drzew, a jednym z najczęstszych wyborów są okna z drewna sosnowego. Cenione są one przede wszystkim za niską cenę oraz dobrą dostępność, dzięki czemu niemalże każdy może sobie pozwolić na zamontowanie ich w domu lub mieszkaniu. Okna drewniane z sosny są trwałe i wytrzymałe, a jednocześnie ten gatunek drewna jest łatwy w obróbce. Warto zaznaczyć, że produkty z drewna sosnowego są też sprężyste i zapewniają dobrą izolację termiczną, co ma duże znaczenie przy wyborze okien.

Ze względu na dużą zawartość żywicy w drewnie sosnowym, okna z tego gatunku drewna są odporne na wilgoć, aczkolwiek działanie bardzo wysokiej temperatury może sprawić, że dostanie się ona pod powłokę malarską. Okna z drewna sosnowego, które znajdziemy w asortymencie oferowanym przez firmę Klingo Okna i drzwi z Wrocławia, zwykle są dostępne w jasnych odcieniach, jednakże bez większego problemu można to zmienić za pomocą lakierów kryjących lub lazurowych.

Czym wyróżniają się okna dębowe?

Okna wykonuje się także z innego gatunku drewna, a mianowicie z dębu. Dębowe okna przez wielu uważane są za lepsze produkty od tych wykonanych z drewna sosnowego. Na takie okna warto zdecydować się, jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu eleganckiego, a wręcz szlachetnego, ponieważ dąb symbolizuje dostojeństwo, siłę i wytrzymałość. Wysokiej jakości okna z drewna dębowego wykonuje się z twardzieli z pnia drzewa. Takie drewno jest odporne na działanie owadów. Ponadto okna dębowe są twarde i odporne na działanie wody, a nawet na ścieranie.

Gęstość drewna dębowego, jakie wykorzystywane jest do produkcji okien, wynosi około 650 – 750 kg/m3. To oznacza, że oprócz wysokiej wytrzymałości, okna te charakteryzują się dobrym współczynnikiem dźwiękoszczelności. Z kolei dobór dobrej jakości pakietu szybowego zapewni nam okna chroniące nas nie tylko przed dźwiękami, lecz również przed uciekaniem ciepła na zewnątrz. Musimy jednak pamiętać o tym, że drewno przesycone dużą ilością garbników z czasem pod wpływem wody może stać się czarne i twarde. Dochodzi do tego w chwili, gdy między garbnikami a żelazem znajdującym się wodzie zajdzie reakcja chemiczna. Jednak garbniki przyczyniają się do zwiększenia odporności drewna m.in. na działanie owadów, pleśni i grzybów.