Projektant to specjalista od aranżacji wnętrz. Za pomocą odpowiednio dobranych materiałów, tworzy idealne wnętrze, w pustej przestrzeni. Projekt powinien być oryginalne, dopracowany i niepowtarzalny, w wybranym przez nas stylu. Ponadto plan zagospodarowania powierzchni mieszkalnej, musi być ciekawy, ale jednocześnie praktyczny i wykonalny. Musi spełniać nasze oczekiwania.

Aranżacja wnętrz.

Aranżacja wnętrz wymaga określenia własnych potrzeb, dopasowania się do przestrzennych możliwości i... odrobiny ekstrawagancji. Jak zachować odpowiedni umiar i wyciągnąć z naszych wnętrz najwięcej, jak się da? Czym charakteryzuje się właściwy rytm wzorów i kolorów? Czym charakteryzuje się właściwy wystrój wnętrz? Dlaczego konkretny styl to nie wszystko?

Projekt wnętrz – przedpokój.

Projektant wykonuje projekt, po poznaniu naszych oczekiwań. Najpierw musi wiedzieć, jaka jest funkcja każdego pomieszczenia i jakie mamy wymagania. Jeśli przestrzeń jest stosunkowo duża, dzieli dom na strefę prywatną i publiczną. Każdy z domowników musi mieć pokój, a jedno pomieszczenie powinno być wspólne. Ważny jest przedpokój, ponieważ jest to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzą goście. Powinien być odpowiednio oświetlony. W przedpokoju nie może być nadmiaru mebli, bo tworzy się bałagan. Duża szafa lub wieszak na ubrania i szafka na buty, wystarczą w przedpokoju. Pierwsze pomieszczenie do domu powinno być czyste i schludne.

Bez zbędnych mebli.

Im więcej sprzętów, tym łatwiej o bałagan. Dlatego też w salonie i pokojach nie powinno być nadmiaru mebli. Większa przestrzeń kojarzy się z prestiżem. Jeśli już muszą się znaleźć z uwagi na mały metraż, powinny być mniejsze i delikatniejsze. Mały metraż jest wyzwaniem dla projektanta. Musi zagospodarować każdy centymetr powierzchni. Szczególnie ma to znaczenie w małej kuchni i łazience. Dla zdolnego projektanta choćby ze Strefy D Projektowanie Wnętrz nie ma rzeczy niemożliwych. Łatwiej jest projektować wnętrza domu i kamienicy niż kawalerki w blokach. Oczekujemy od projektanta, niekiedy rzeczy niemożliwych. Niestety, z czegoś musimy zrezygnować. Jeśli mamy szafę w przedpokoju, możemy usunąć nadmiar mebli.

Światło naturalne.

Dom czy mieszkanie powinno być słoneczne. Projektant powinien tak zagospodarować powierzchnię, żeby było jak najwięcej światła naturalnego. W mieszkaniu, gdzie jest np. kuchnia bez okien tzw. ślepa kuchnia, projektant nic zrobić nie może, w tej kwestii. Jeśli projektuje pozostałe wnętrza, powinien zaplanować wielkoformatowe okna, które dają więcej światła i sprawią, że dane pomieszczenie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Nie zawsze możemy zamontować takie okna, jak byśmy chcieli. Jeśli więc musimy mieć małe okna, spróbujmy jak najlepiej je wykorzystać. W pierwszym rzędzie projektant je odsłoni, czyli wyeliminuje ciężkie zasłony i rolety.

Łączenie kolorów.

Duże znaczenie ma odpowiedni kolor ścian. W małych mieszkaniach powinny dominować kolory pastelowe. Możemy je ciekawie łączyć. Kolor jasny nie przytłacza, ale rozjaśnia wnętrza. W dużych pomieszczeniach możemy sobie pozwolić na ciemne ściany, połączone z bielą lub innym kolorem: kremowym, błękitnym, bladoróżowym, seledynem lub błękitem. Z kolorami musimy uważać, żeby nie przesadzić. Nie każdy odcień będzie odpowiedni dla danego miejsca miejscu. Zróbmy to ze smakiem. Najbezpieczniejszym kolorem jest biały. Biel pozwala też utrzymywanie w czystości dom czy mieszkanie. Choć ostatecznie wszystko zależy od naszych upodobań.