Leciwe meble drewniane to doskonały sposób na zmianę aranżacji pomieszczenia stosunkowo niskim kosztem. Dawne modele dodają wnętrzom charakteru i szczypty oryginalności, przez co przyciągają wzrok wszystkich odwiedzających nas gości. Aby jednak sobie poradziły w nowoczesnym kontekście, często wymagają one profesjonalnego odświeżania. Renowacja mebli to proces niezwykle złożony i pracochłonny, dlatego dla optymalnych efektów, lepiej nie zabierać się za nią samodzielnie.

Drugie życie mebli drewnianych

Nie od dziś wiadomo, że stare meble to przedmioty z duszą. Wiele z nich posiada ciekawą historię, która stanowi swego rodzaju wartość dodaną. Niestety często na skutek różnych czynników, utraciły swoje walory, lecz wcale nie oznacza to, że trzeba się ich pozbyć. Wręcz przeciwnie, w przypadku modeli nadgryzionych zębem czasu, można podjąć swego rodzaju akcję ratunkową, która tchnie w drewniane meble drugie życie. Aby przywrócić je do dawnej świetności, należy przeprowadzić przemyślane zabiegi z należytą cierpliwością i starannością. Niestety, nie jest to zadanie, któremu sprosta każdy miłośnik drewnianych konstrukcji, dlatego wszelkie prace renowacyjne należy powierzyć specjalistom, zaznajomionym z technikami konserwacji. Swoją pracę wykonują zawsze w oparciu o szczegółową analizę techniczną oraz materiałową. Pozwala ona ustalić sam zakres operacji i dobór właściwych środków, które w żaden sposób nie zaszkodzą przedmiotowi.

Jeśli zależy nam na fachowej renowacji mebli, powinniśmy się zainteresować usługami Damian Grabara Drewroom z siedzibą w Koninie. Powyższe przedsiębiorstwo prowadzi jednak działalność na dużo szerszą skalę, specjalizując się w produkcji mebli na zamówienie takich jak stoły, szafy, regały, ławy, komody czy toaletki. Ich jakość znacznie przewyższa towary, jakie znajdziemy w sieciówkach, co w połączeniu z rozsądną ceną sprawia, że zdecydowanie powinniśmy bliżej zapoznać się z profilem tej młodej firmy.

Co obejmują prace renowacyjne?

Nieodnawialne od lat meble w wielu przypadkach posiadają niezbyt estetyczne wgłębienia będące konsekwencją uszkodzeń mechanicznych bądź kurczenia się drewna na skutek wilgoci. W takich sytuacjach, aby wypełnić szczeliny i wyrównać ubytki potrzebna będzie specjalistyczna szpachla cechująca się dobrą przyczepnością do podłoża.

Do przeprowadzania dalszych czynności, konieczność stanowi pozbycie się starej powłoki, dzięki czemu ujrzymy prawdziwą strukturę drewna i jego naturalny kolor. Poprzednie warstwy farby lub lakieru usuwane są za pomocą trzech metod, a to ze względu na różnorodność konstrukcji. W technice ręcznej w ruch idzie papier ścierny, a proces szlifowania przeprowadza się zawsze w stronę usłojenia. Część mebli do usunięcia powłoki będzie potrzebowała również elektronarzędzi, takich jak opalarki i szlifierki, które dopasowuje się do konkretnych zastosowań. Użycie sprzętu kilkukrotnie przyśpiesza prace, zapewniając przy tym równomierne ścieranie płaszczyzn. Fachowcy coraz częściej korzystają również ze środków chemicznych. Gotowe zmywacze są dostępne w formie żelu, świetnie penetrując powierzchnię powłoki bez wnikania w materiał.

Renowacja mebli wiąże się ponadto z bejcowaniem, które następuje po dokładnym oczyszczaniu z pyłu po szlifowaniu i innych zabrudzeń. Bejcowanie nie tylko odświeża dotychczasowy kolor drewna przy zachowaniu widocznego rysunku słojów, ale także pozwala nadać przedmiotowi inny odcień oraz zamaskować różnice między barwami w poszczególnych częściach mebla. Warto wiedzieć, że przed aplikacją bejcy, zwykle wykonuje się próbę koloru na niewidocznym fragmencie konstrukcji. Chociaż powyższy etap ma ogromny wpływ na aspekt wizualny, w żaden sposób jednak nie zabezpiecza mebli przed czynnikami zewnętrznymi bądź urazami mechanicznymi. Dlatego też powierzchnię wykańcza się lakierem, woskiem lub olejem do drewna. W przeciwnym razie drewno szybko by wyblakło i uległo zmatowieniu.