Sposoby wspomagania rozwoju dziecka od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem. Trudno się temu dziwić, jeśli wziąć pod uwagę korzyści - dzieci są przecież niezwykle ciekawskie i pragną poznawać świat wokół siebie. Nowoczesnym sposobem rozwijania procesu poznawczego u nich jest dogoterapia, którą oferują dziś również niektóre żłobki i przedszkola. Czym jest dogoterapia i jakie są jej zalety?
Na czym polega dogoterapia?
Kynoterpia, czyli wspomagająca (przede wszystkim rehabilitację) terapia z udziałem psa, to część zooterapii, którą od dawna z sukcesem stosuje się jako pomoc w leczeniu pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Stereotypowo przyjmuje się, że dogoterapia przynosi pozytywne efekty głównie w przypadku osób niepełnosprawnych lub starszych – co jest oczywiście w stu procentach prawdą. Skąd więc pomysł na dogoterapię w żłobku? Okazuje się, że zajęcia z psem w przypadku dzieci:
- rozwijają motorykę,
- rozwijają funkcje poznawcze,
- wspomagają rozwój mowy,
- przełamują lęki.
Lista korzyści jest imponująca. Jeśli dodać do niej jeszcze ćwiczenie koncentracji i porozumiewania się z otoczeniem, to pomysł takich zajęć w przedszkolu lub żłobku - brzmi świetnie. Ponadto - jest to przecież doskonały rodzaj zabawy, której scenariusz ustala wykwalifikowany terapeuta, czyli właściciel psa. Dzięki temu dziecko spędza czas w sposób bezpieczny i przyjemny, a zabawa przeplata się z elementami edukacyjnymi.
Rodzaje dogoterapii i jej zalety
Warto zauważyć, że kynoterapia może przybierać różne interesujące formy. Wyróżnia się między innymi zajęcia z psem, które mają na celu przede wszystkim przełamanie lęku dziecka przed zwierzęciem. Dodatkowo, możliwe są zajęcia edukacyjne lub w całości terapeutyczne – na przykład ukierunkowane na rehabilitację. Żłobki, takie jak Gwiazdolandia, najczęściej proponują dogoterapię edukacyjną, czyli taką, która wspomaga rozwój najmłodszych przy pomocy obserwacji i naśladowania psa. Dzięki zaprezentowanym sposobom opieki nad zwierzęciem - dzieci przyswajają również poczucie obowiązku, a wydając polecenia i komendy – uczą się nowych słów, wyrazów i ich znaczeń oraz rozwijają umiejętność poprawnego mówienia i modulacji głosu. Różnorodność zabaw pozytywnie wpływa na wyobraźnię i kreatywne myślenie – szczególnie u najmłodszych dzieci. Wniosek jest jeden – jeśli dogoterapia uczy, bawi i wspomaga prawidłowy rozwój dziecka – to dlaczego z niej nie skorzystać!