Od 2016 roku Ministerstwo Finansów stopniowo wprowadza zmiany w polskim systemie podatkowym. Jedną z najważniejszych jest JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, to przekazywany w formie elektronicznej zestaw informacji dotyczących transakcji gospodarczych danego przedsiębiorstwa – początkowo obowiązkowy jedynie dla dużych firm, dziś dla większości przedsiębiorców. Sprawdź, jak zbudowany jest JPK, kto musi go przekazywać i czym jest plik JPK_VAT.
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?
Jednolity Plik Kontrolny powstał w celu usprawnienia funkcjonowania organów podatkowych. Pozwala on bowiem na przyspieszenie kontroli podatkowych oraz szybkie wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla Państwa, jak i przedsiębiorców – znacznie skraca czasu kontroli skarbowych, a co za tym idzie zmniejsza koszty z tym związane. Jak każda zmiana budzi jednak niepokój i wiele wątpliwości wśród przedsiębiorców. Na szczęście z pomocą przychodzą biura rachunkowe takie jak BUR Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o., które świadczą kompleksowe usługi – w tym wypełnianie i wysyłanie JPK w imieniu obsługiwanej firmy.
Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony art. 193a Ordynacji podatkowej i wprowadza obowiązek przygotowywania ksiąg i dowodów księgowych w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego dla każdego podmiotu, który prowadzi poszczególne struktury przy użyciu programu komputerowego. Nie musi być to jednak specjalistyczne oprogramowanie księgowe – za taki program uznaje się także popularny MS Excel.
Początkowo obowiązek przesyłania JPK dotyczył jedynie dużych firm, jednak od 2018 roku konieczność przekazywania tego obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, w tym również mikroprzedsiębiorców.
Jakie struktury posiada Jednolity Plik Kontrolny?
Istnieje kilka rodzajów JPK, które aktualnie można podzielić na dwie grupy:
- JPK obowiązkowe wysyłane miesięcznie - ewidencja zakupów i sprzedaży VAT – JPK_VAT z deklaracją (JPK_V7M oraz JPK_V7K) ;
- JPK na żądanie organów podatkowych - księgi rachunkowe – JPK_KR, wyciąg bankowy – JPK_WB, magazyn – JPK_MAG, faktury VAT – JPK_FA, faktury VAT RR – JPK_FA_RR, podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) – JPK_PKPIR, ewidencja przychodów (ryczałt) – JPK_EWP.
Druga grupa to dokumenty, które podatnik powinien generować i odpowiednio przechowywać, by w sytuacji, gdy zostanie o to poproszony przekazać Urzędowi Skarbowemu. Jedyną strukturą JPK, którą obowiązkowo należy przekazywać co miesiąc bezpośrednio do Ministerstwa Finansów jest JPK_VAT.
JPK_V7 - od kiedy i kogo obowiązuje składanie tego dokumentu?
Do czerwca 2020 r. podatnicy VAT w celu rozliczenia z fiskusem wysyłali tradycyjnie dwa dokumenty:
- deklarację VAT, tj. VAT-7 (w przypadku rozliczeń miesięcznych) lub VAT-7K (w przypadku rozliczeń kwartalnych),
- plik JPK_VAT.
W lipcu 2020 r. wprowadzone zostały kolejne zmiany, zgodnie z którymi wszyscy czynni podatnicy VAT zobligowani są do składania jednego pliku JPK_V7, czyli JPK z deklaracją. Celem tej zmiany było uproszczenie obowiązków sprawozdawczych na gruncie VAT. Obowiązujący aktualnie JPK_V7 zawiera bowiem wszystkie składane dotychczas odrębnie informacje wykazywane w JPK_VAT oraz w deklaracji VAT-7/VAT-7K.
Jakie informacje zawiera JPK_V7?
Obowiązujący aktualnie JPK_V7 składa się z dwóch części – ewidencyjnej oraz deklaracyjnej. W części ewidencyjnej JPK_V7 podatnik zawiera dane o sprzedaży i zakupach dokonanych w danym okresie rozliczeniowym - miesiącu lub kwartale, w zależności od sposobu rozliczania, a także szczegółowe dane informacyjne. Część deklaracyjna JPK_V7 zawiera z kolei pozycje, które wcześniej znajdowały się w deklaracji VAT, jednak w nieco zmienionej formie.
Największe zmiany, które wprowadzone zostały wraz z pojawieniem się nowej struktury to konieczność stosowania przez podatników szczególnych oznaczeń, które można podzielić na trzy grupy:
- kody GTU sprzedawanych towarów i usług,
- kody procedur transakcji,
- kody typów dokumentów.
Kiedy należy składać JPK_V7?
W zależności od sposobu rozliczania VAT, przedsiębiorca zobowiązany jest składać do Ministerstwa Finansów cześć deklaracyjną pliku co miesiąc (rozliczenie miesięczne) lub co kwartał (kwartalne). Część ewidencyjna JPK_V7 musi być natomiast przekazywana co miesiąc – niezależnie od sposobu rozliczania firmy.
JPK_V7 za dany okres należy przesłać każdorazowo do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku, gdy dzień ten przypada w weekend lub święto, ostateczny termin ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy.
JPK_VAT z deklaracją wymaga podpisu osoby składającej ten dokument. Istnieją trzy możliwości:
- podpis kwalifikowanym (polski lub innego kraju UE) – swoim lub osoby upoważnionej;
- podpisanie dokumentu profilem zaufanym ePUAP;
- a także podpisanie pliku za pomocą danych autoryzujących.
W praktyce oznacza to, ze jeśli Twoja firm a obsługiwana jest przez biuro rachunkowe, upoważniony przez Ciebie księgowy może składać te dokumenty, bez konieczności Twojego odręcznego podpisu.