Temat finansów przysparza wiele zmartwień większości firm. W jakich przypadkach warto zdecydować się na księgowość uproszczoną, a kiedy na pełną? Dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, to może być trudny wybór, zwłaszcza że wpłynie on na sposób, w jaki będą się rozliczać z urzędem skarbowym. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Który wariant rachunkowości wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę?
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Decyzja o formie opodatkowania wpłynie na cały proces prowadzenia rachunkowości. Do wyboru jest księgowość uproszczona, która odnosi się do form, w jakich mogą być prowadzone finanse przedsiębiorstwa. Możemy zdecydować się też na pełną księgowość, czyli system, który rejestruje firmowe przychody, rozchody i wysokość zobowiązań podatkowych, a to wszystko dzięki prowadzeniu m.in. ksiąg głównych, pomocniczych czy wykazie aktywów i pasywów.
Warianty rachunkowości uproszczonej
Księgowość uproszczoną możemy podzielić na trzy warianty, z czego każdy z nich warto skonsultować z biurem rachunkowym, np. MBP Morawscy S.C. Jedną z opcji jest karta podatkowa, czyli płacenie co miesiąc stałej kwoty, bez względu na wysokość dochodów. Ta forma posiada liczne ograniczenia, przez co może się na nią zdecydować wąskie grono firm. Warty uwagi jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, polegający na płaceniu ustalonej stawki podatkowej (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17% lub 20%), uwarunkowanej od wykonywanej działalności. Ostatnią formą jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Opiera się na prowadzeniu dokumentacji służącej do rejestrowania wszystkich wpływów, jak i kosztów firmowych, na podstawie których obliczana jest kwota podatku.
Kiedy warto zdecydować się na księgowość uproszczoną?
Tego typu rachunkowość świetnie sprawdzi się w przypadku małych firm, gdzie łatwo obliczyć zarówno swoje przychody, koszty, jak i wskazać ich źródło. Warto pamiętać, że nawet najkorzystniejszą formę księgowości warto wcześniej przeanalizować z zaufanym biurem finansowym, które doradzi najlepszą opcję dla Twojego biznesu.