Nagła awaria auta na trasie to spory kłopot. Problemy z samochodem ciężarowym to jeszcze większe kłopoty. Zdarzeń, w których pojazd może potrzebować odholowania, jest naprawdę wiele. Jak wygląda ten proces z udziałem samochodów ciężarowych? W jaki sposób powinien przebiegać i o czym należy pamiętać? Tego dowiecie się w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Holowanie samochodu zgodnie z przepisami 

W przepisach drogowych dotyczących holowania pojazdu nie występuje wyraźny podział mówiący o holowaniu aut osobowych i ciężarowych. Można tam znaleźć tylko ogólne zasady dotyczące awaryjnego odholowania pojazdu. Należy jednak pamiętać, że samochody o dużej masie holuje się tylko przy użyciu specjalnych holowników. Co więcej, ciężarówki mogą być holowane wyłącznie za pomocą sztywnego holu. Na czym to polega? Samochód ciężarowy jest podłączany do pojazdu holującego przy wykorzystaniu metalowego ustroju - dzięki temu odległość między dwoma obiektami jest w każdym momencie jednakowa, co ma wpływ na prostsze i bezpieczniejsze manewrowanie jednostkami. Dlatego jeśli chcecie w szybki i bezpieczny sposób odholować wasz samochód, warto rozejrzeć się za profesjonalną firmą - taką jak Piotr Florek Pomoc drogowa z Bychawy. Przedsiębiorstwo dysponuje nowoczesnym sprzętem, który pozwoli rozwiązać nagłe awarie na drodze.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Warto dodać, że metoda holowania samochodu ciężarowego w dużej mierze zależy od producenta danego modelu pojazdu. W instrukcji auta często przedstawione są punkty mocowania do urządzeń holowniczych, a także jest tam podana wielkość maksymalnych obciążeń. Profesjonalna pomoc drogowa z pewnością będzie wiedziała jak nam pomóc, natomiast jak powinien zachować się kierowca, który stwierdzi, że z samochodem jest coś nie tak? Gdy zauważymy pierwsze oznaki nadchodzącej awarii, oczywiście powinniśmy szybko zjechać na pas awaryjny, zatrzymać pojazd i opuścić auto. Należy także odpowiednio oznaczyć miejsce zdarzenia za pomocą trójkąta odblaskowego. W przypadku autostrad musi on być umieszczony w odległości co najmniej 100 metrów za stojącym pojazdem. Warto natomiast umiejscowić go nieco dalej, jeśli nasza ciężarówka znajduje się bezpośrednio za zakrętem - w tej sytuacji w odległości 150 m. Oczywiście powinniśmy także oznakować miejsce postoju światłami awaryjnymi. Pamiętajmy, że jeśli nie możemy naprawić usterki samodzielnie, konieczne będą tutaj usługi profesjonalnej pomocy drogowej. Od przestrzegania ważnych zasad zależy nie tylko szybkie usunięcie awarii, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i innych.