Samochody dostawcze to specjalny rodzaj pojazdów – pokonują one w większości przypadków znacznie większą liczbę kilometrów niż popularne auta osobowe. Przekłada się to na charakterystykę stosowanych w nich elementów zużywalnych, w tym m.in. ogumienia. Opony muszą być też odporne na spore obciążenia pojawiające się przy transporcie ładunków. Jakie rodzaje mieszanek do takiego zastosowania proponuje firma Promot?
Opony sezonowe czy całoroczne – co wybrać do auta dostawczego?
Obecnie na rynku dostępne jest ogumienie samochodowe letnie, zimowe lub przeznaczone do użytku przez cały rok. W przypadku modeli sezonowych niezbędne jest dokonywanie ich wymiany – najczęściej dwa razy w roku, jeśli chodzi o typową eksploatację w Polsce. Z tego względu wielu właścicieli przedsiębiorstw transportowych stawia na mieszanki uniwersalne sprawdzające się zarówno latem, jak i zimą. To dobry wybór do pojazdów dostawczych poruszających się po całej Europie.
Jak podkreślają specjaliści z firmy Promot, jest to rozwiązanie zapewniające optymalną przyczepność przy zachowaniu oszczędności czasu i kosztów generowanych przez wspomnianą usługę wymiany opon. Do opisywanego zastosowania najczęściej kupowane jest ogumienie o stosunkowo niewielkiej średnicy, co przekłada się na jego dość niską cenę – nawet w przypadku droższych modeli wielosezonowych. Jeśli jednak pojazd ma być użytkowany w bardzo trudnych warunkach, np. w górskich regionach, lepiej postawić na typową, zimową mieszankę zapewniającą maksymalną trakcję na śniegu i lodzie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do auta dostawczego?
Oprócz samej charakterystyki ogumienia należy mieć też na uwadze jego kluczowe parametry. W przypadku aut dostawczych liczy się wytrzymałość opon. Wzmacniane modele są przez producentów w odpowiedni sposób oznaczane – najczęściej przez dodanie litery C na ścianie bocznej. Nierzadko pojawia się skrót LT, który również jest typowy dla mieszanki nadającej się do wykorzystania np. w busach, a także XL przy sporych obciążeniach. Firma Promot ma w swojej ofercie takie opony i jest w stanie pomóc przy ich wyborze.
Wsparcie specjalistów obejmuje też kwestię dopasowania właściwego rozmiaru ogumienia. Do samochodów dostawczych najczęściej stosuje się modele o średnicy 15 lub 16 cali. Szerokość bieżnika jest kwestią indywidualną i warto w tym zakresie zwrócić uwagę m.in. na rekomendacje producenta pojazdu. Ze względu na charakterystykę jego eksploatacji, zalecane jest również zapoznanie się z wartościami w zakresie oporów toczenia i tym samym ekonomii użytkowania. Jak podkreślają pracownicy firmy Promot, zakup odpowiednich opon do aut dostawczych może przynieść spore oszczędności związane z niższym spalaniem paliwa niż w przypadku źle dopasowanej mieszanki złej jakości.