Użytkowanie pojazdu wymusza konieczność przeprowadzania regularnych badań jego stanu. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa na drogach. Ustawodawca wymusza tego rodzaju czynności na kierowcach, aby w wyniku zaniedbania nie doszło do kolizji, której skutkiem będzie śmierć innych uczestników ruchu. Wyróżnia się okresowe badania techniczne oraz przeglądy. Warto wiedzieć, jakie są różnice między terminami oraz kogo dotyczą.

Okresowe badania techniczne

Użytkowanie dowolnego pojazdu mechanicznego wymaga przeprowadzania kontroli jego stanu. Zgodnie z przepisami każdy kierowca ma obowiązek raz do roku zlecić wykonanie badania technicznego. Uprawniony do tego zakład jak Skiba Auto-Serwis realizuje kompleksowo usługę pod kątem wszystkich obowiązkowych elementów jak: oświetlenie, układ hamulcowy, stan podwozia, koła. Jeśli jakakolwiek z weryfikowanych składowych auta nie przejdzie pozytywnej weryfikacji, wówczas stacja nie zatwierdzi badania. W takiej sytuacji pojazd musi zostać poddany naprawom, których celem jest przywrócenie właściwej sprawności. Jednak, jeśli zakres prac będzie zbyt duży lub mechanik oceni, że inne części dyskwalifikują samochód z dalszej jazdy np. auto po kolizji tzw. dzwonie, wówczas nie będzie ono miało możliwości powrotu na drogi.

Przeglądy okresowe

Przeglądy okresowe stanowią bardzo podobny rodzaj kontroli co techniczne badania. Różnica jednak polega na tym, że poddawany jest im pojazd w celu utrzymania właściwego stanu auta. Są one niezależne od wymaganych prawem odwiedzin w serwisie. To jednak leży w gestii samego właściciela. Choć jeśli zauważalne są problemy albo gdy pojazd jest mocno eksploatowany, przeprowadzenie przeglądów okresowych jest zalecane o wiele częściej. Gdy ktoś świadczy usługi transportowe ludzi oraz towarów, wówczas sam określa, jak często chciałby odwiedzać serwis, aby mieć pewność, że nie dojdzie do awarii, której efektem będzie albo wyłączenie środka transportu z dalszej jazdy lub wypadek, który rodzi poważne konsekwencje w postaci narażenia na utratę zdrowia lub życia.